Notowania

Obligacje Skarbu Państwa z rekordowo niską rentownością

Rentowność polskich pięcioletnich obligacji osiągnęła najniższy poziom w historii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Rentowność polskich pięcioletnich obligacji osiągnęła w piątek na rynku wtórnym 4,25 proc., czyli poziom najniższy w historii - poinformował resort finansów. Według ministra Jacka Rostowskiego, to dowód, że inwestorzy doceniają politykę rządu.

_ W piątek 3 sierpnia o godz. 15.30 rentowność obligacji 5-letnich emitowanych w złotych wyniosła 4,25 proc. i osiągnęła najniższy poziom w historii na rynku wtórnym. Poprzednio najniższy poziom miał miejsce 21 września 2005 r. i 28 lutego 2006 r., gdy wynosił 4,28 proc. _ - podało MF w komunikacie.

_ Inwestorzy doceniają politykę fiskalną prowadzoną przez rząd oraz zdają sobie sprawę, że w kryzysie Polska doznała jednego z najniższych wzrostów zadłużenia w relacji do PKB w całej Unii Europejskiej. Nie dziwię się, że to właśnie rentowność obligacji 5-letnich osiągnęła najniższy poziom _ - powiedział cytowany w informacji minister finansów Jacek Rostowski.

_ Do końca kadencji parlamentarnej zostały jeszcze ponad 3 lata, a nawet gdyby w 2015 r. do władzy doszła któraś z obecnych partii opozycyjnych i wcieliła w życie swoje nieodpowiedzialne pomysły, to i tak w półtora roku nie zdążyłaby popsuć tego, co rząd konsekwentnie osiągnął w ciągu dwóch kadencji - stabilnych finansów publicznych _ - dodał minister.

W ubiegłą środę Ministerstwo Finansów sprzedało 5-letnie obligacje za 4 mld 410 mln 526 tys. zł, przy popycie 7 mld zł i rentowności 4,361 proc. Podaż papierów wynosiła 2-4 mld zł. Była to najniższa rentowność w historii przetargów obligacji 5-letnich, a także niższa od rentowności na rynku wtórnym w momencie przetargu. MF podało, że w aukcji uczestniczyli inwestorzy zagraniczni i krajowi, a po przetargu całoroczne potrzeby pożyczkowe sfinansowane są w ok. 90 proc.

Natomiast w połowie lipca najniższe poziomy w historii osiągnęło oprocentowanie polskich obligacji denominowanych w euro, a rentowność obligacji 10-letnich emitowanych w złotych spadła poniżej 5 proc., osiągając najniższy poziom od marca 2006 r. MF podało, że w piątek rentowność tych obligacji spadła do 4,73 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: obligacje skarbu państwa, obligacje, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz