Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obniżka stóp przez Europejski Bank Centralny. Ekonomiści krytycznie

0
Podziel się:

Szef instytutu Ifo Hans-Werner Sinn nazwał decyzje rozpaczliwą próbą skierowania kapitału na południe Europy.

Obniżka stóp przez Europejski Bank Centralny. Ekonomiści krytycznie
(SIPA/East News)

Europejski Bank Centralny ściął dziś jedną ze stóp procentowych do ujemnego poziomu i ogłosił adresowany do banków program wart co najmniej 400 mld euro.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego obniżyła dziś referencyjną stopę procentową o 15 pb do 0,10 proc. Stopa oprocentowania depozytów spadła o 10 pb i wynosi minus 0,10 proc., a stopę kredytu obniżono o 35 pb do 0,40 proc.

Związek Niemieckich Kas Oszczędności (DSGV) ostrzegł EBC przed wkraczaniem na _ niebezpieczną ścieżkę _. _ Zamiast spodziewanych bodźców dla gospodarek w krajach pogrążonych w kryzysie ponowne obniżenie stóp wywoła zaniepokojenie wśród ciułaczy w całej Europie i doprowadzi do zniszczenia majątku _ - powiedział prezes DSGV Georg Fahrenschon.

Jego zdaniem podjęte przez EBC kroki nie ustabilizują rynków finansowych. Wręcz przeciwnie - znajdujące się w nadmiarze środki finansowe będą szukać coraz bardziej ryzykownych możliwości zainwestowania - powiedział Fahrenschon agencji dpa.

EBC udaremnia zabiegi osób, które oszczędzały na starość - tak decyzje banku skomentował szef Centralnego Związku Branży Ubezpieczeniowej Alexander Erdland.

Szef monachijskiego instytutu badań gospodarki Ifo Hans-Werner Sinn nazwał decyzje EBC _ rozpaczliwą próbą przekierowania za pomocą taniego pieniądza i odsetek karnych na wkłady bankowe strumienia kapitału do Europy południowej i ożywienia tamtejszych gospodarek _.

_ Ta metoda nie zadziała, ponieważ należy tam przedtem poprawić konkurencyjność, stosując reformy rynku pracy _ - wyjaśnił ekonomista. Rachunek zapłacą teraz ci, którzy posiadają długoterminowe wkłady bankowe oraz właściciele polis na życie - podkreślił Sinn.

Zadowolenie z obniżki stóp wyrazili natomiast niemieccy związkowcy. Wobec grożącej deflacji i stagnacji polityka EBC jest słuszna - uważa członek zarządu centrali niemieckich związków zawodowych DGB Stefan Koerzell.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble mówił przed decyzją EBC, że _ na dłuższą metę ten poziom oprocentowania nie jest rozwiązaniem _. Natomiast kanclerz Angela Merkel zastrzegła, że Europejski Bank Centralny jest instytucją niezależną. _ Przyjmujemy (decyzję EBC) do wiadomości i działamy odpowiednio do sytuacji _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)