Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
16.03.2012 08:33

Obniżka VAT już za dwa lata

Minister finansów przekonuje, że rząd nie odstąpi od obietnicy, że podatek wzrósł tymczasowo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

- _ Sytuacja finansów publicznych jest na tyle dobra, że za dwa lata z pewnością wrócimy do poziomu VAT sprzed podwyżki _ - powiedział Jacek Rostowski, minister finansów.

Od 2011 roku obowiązuje podstawowa stawka VAT w wysokości 23 proc., wcześniej było to 22 proc. Zgodnie z zapisami ustawowymi podwyższone stawki mają obowiązywać wyłącznie przez trzy lata: 2011-2013. O tym, że VAT spadnie przekonywał minister na spotkaniu z dziennikarzami _ Rzeczpospolitej _

Dla przeciętnej rodziny najważniejsze były podwyżki cen żywności. Wzrosła stawka za _ żywność nieprzetworzoną _, taką jak mięso, mleko, warzywa i owoce. Zamiast wcześniejszych 3 procent wyniosła ona 5 procent wartości.

Ile więcej miesięcznie, po podwyżce VAT, zapłaciła rodzina i osoba samotna (przy średnich zarobkach)
Wzrost wydatków w związku z podwyżką VAT rodzina 2+2, oboje rodzice ze średnią pensją singiel ze średnią pensją
Obliczenia Money.pl na podstawie danych GUS
Razem: 39,93 zł 14,45 zł
żywność 8,68 zł 3,80 zł
odzież i obuwie 2,60 zł 0,79 zł
mieszkanie i energia 7,52 zł 2,97 zł
zdrowie 3,16 zł 1,45 zł
transport 5,07 zł 1,47 zł
telefon 2,03 zł 0,69 zł
kultura i wypoczynek 5,42 zł 1,54 zł
edukacja 0,69 zł 0,18 zł

To jednak nie najważniejsze elementy, wpływające na podwyżkę kosztów utrzymania - najbardziej bolesny był wzrost podatku od mieszkania, energii i transportu. Wedle szacunków Money.pl koszty związane z jednopunktową podwyżką pozbawiły rodzinę z dwójką dzieci 40 złotych miesięcznie. To 480 złotych dodatkowych rocznych wydatków. Z kolei dla singla - wydatki wzrosły o 15 złotych na miesiąc, czyli 180 zł na rok. Ta zmiana zabrała nam w sumie 7 miliardów złotych z kieszeni.

Czytaj więcej o podatkach
Chcą wyższego VAT-u od chipsów Ministerstwo Finansów rozważy, czy nie opodatkować tzw. śmieciowego jedzenia stawką podatku w wysokości 23 proc.
Jak zmniejszyć obciążenia podatkowe na koniec roku? Sposobem na zmniejszenie obciążeń na rzecz fiskusa mogą być zakupy do firmy, albo wystawianie faktury za sprzedaż grudniową w styczniu.
Podwyżki podatków? Ważna deklaracja - Zawsze robimy absolutnie wszystko, aby podatków nie podnosić.- zadeklarował minister finansów Jacek Rostowski.
Tagi: vat, rostowski, podatek, rodzina, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz