Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obniżony rating Niemiec. Moody's wzmacnia argumenty Merkel

0
Podziel się:

Obniżenie przez agencję Moody's prognozy ratingu Niemiec tylko wzmacnia argumenty kanclerz Angeli Merkel, że niemieckie możliwości pomagania innym krajom nie są nieograniczone - pisze niemiecka prasa.

Obniżony rating Niemiec. Moody's wzmacnia argumenty Merkel
(PAP/EPA)

Obniżenie przez agencję Moody's prognozy ratingu Niemiec tylko wzmacnia argumenty kanclerz Angeli Merkel, że niemieckie możliwości pomagania innym krajom nie są nieograniczone - ocenia niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _.

Jak pisze gazeta, przebywająca na urlopie kanclerz federalna raczej ze spokojem zareagowała na informację, że w poniedziałek agencja Moody's zmieniła perspektywę ratingu kredytowego dla Niemiec ze stabilnej na negatywną.

_ Ta informacja jest jej bowiem na rękę, bo wspiera kluczową tezę z ostatnich wystąpień, zgodnie z którą siła finansowa Niemiec nie jest niewyczerpana. Jeśli panowie (Francois) Hollande, (Mario) Monti i (Mariano) Rajoy na następnym szczycie znów zażądają od niej więcej pieniędzy, Angela Merkel może posłużyć się groźbą agencji ratingowej jako ostrzeżeniem _ - napisała _ Sueddeutsche Zeitung _.

Dziennik dodaje, że Merkel nie musi się też przejmować merytorycznym znaczeniem oceny Moody's. _ Banki biją się o to, by móc pożyczać rządowi federalnemu swoje pieniądze. I nawet jeśli Merkel będzie musiała wywiązać się na raz ze wszystkich poręczeń, jakich udzieliła w czasie kryzysu euro i zadłużenie niemieckiego państwa odpowiednio wzrośnie, to będzie ono i tak niższe niż ma Japonia czy USA. Sytuacja finansowa Niemiec jest lepsza niż większości krajów uprzemysłowionych _ - pisze _ SZ _.

W ocenie gazety większy problem dla Merkel stanowi to, że jej osobista prognoza jest obecnie negatywna, bo czeka ją _ nieprzyjemna jesień _; Grecja może znów poprosić o pieniądze, a możliwa eskalacja kryzysu w Hiszpanii i Włoszech zapewne pociągnie za sobą zwiększenie funduszu ratunkowego albo interwencję Europejskiego Banku Centralnego. Niewiadomą jest również planowany na 12 września wyrok niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie paktu fiskalnego UE i funduszu ratunkowego EMS.

Dziennik _ Die Welt _ ocenia, że _ jeśli niemiecki podatnik jeszcze potrzebował dowodów na to, iż rachunek za politykę ratunkową minionych dwóch i pół roku jest coraz większy, to agencja Moody's ich dostarczyła _. _ Po pierwsze Moody's pokazał, jak drogie byłoby dla budżetu niemieckiego państwa wyjście Grecji ze strefy euro oraz akcje ratunkowe dla Włoch i Hiszpanii. Po drugie Moody's twierdzi, że Niemcy nie robią za dużo, lecz jeszcze za mało _, by pokonać kryzys - pisze _ Welt _.

_ Handelsblatt _ zastanawia się nad polityczną interpretacją oceny agencji Moody's i ocenia, iż jest ona po myśli Waszyngtonu. _ Osłabia ona stanowisko Bundesbanku, które coraz bardziej nie podoba się rządowi USA. Można zakładać, że agencje nie ogłaszają ratingów, które byłyby solą w oku dla wpływowych instytucji w Waszyngtonie. Frankfurt (siedziba Bundesbanku - PAP) obstaje jednak przy tym, że nowy pieniądz z banków centralnych należy w możliwie jak najmniejszym stopniu wykorzystywać do walki z kryzysem, zaś najwięcej powinny robić rządy. Każdy kraj UE musi w pełni ponosić odpowiedzialność za swą finansową sytuację, dopóki Unia nie jest państwem federalnym _ - pisze dziennik gospodarczy.

Natomiast według _ Berliner Zeitung _ ocena Moody's jest sygnałem ostrzegawczym. _ Kanclerz Angela Merkel chce unii politycznej, bo ponoć tylko to może uratować euro i Europę. Ale zanim powstanie unia polityczna, może być za późno dla wspólnej waluty. Jeśli Europejski Bank Centralny nie zacznie skupować hiszpańskich i włoskich obligacji, rynek nie da się uspokoić podczas tego niespokojnego lata. Merkel musi po raz kolejny wykazać się fiskalno-politycznym pragmatyzmem i przemyśleć swoje niezachwiane stanowisko w sprawie wstrzemięźliwości EBC _ - pisze berliński dziennik.

Czytaj więcej w Money.pl
Znów obcięli rating. Teraz jest "negatywny" To skutek obaw o wiarygodność kredytową państw strefy euro.
Obniżyli ratingi 13 bankom. Jeden działa w Polsce Obniżka ratingu dotknęła takie instytucje jak jeden z największych włoskich banków - UniCredit.
kryzys
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)