Notowania

leczenie za granicą
08.06.2010 14:48

Obywatele Unii mogą leczyć się w całej Europie

Do takiego porozumienia doszły kraje niemal całej UE. Sprzeciwiła się Polska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BeyzaSultanDURNA/iStockphoto)

Mimo sprzeciwu Polski unijne kraje porozumiały się wstępnie w sprawie przepisów ułatwiających europejskim pacjentom dostęp do lekarzy w całej Wspólnocie.

Prace nad przepisami jeszcze się nie kończą, teraz zajmie się nimi Parlament Europejski - Polska liczy, że europosłowie wprowadzą korzystne dla niej zmiany.

Nowe przepisy mają dawać Europejczykom prawo do leczenie za granicą, bez wcześniejszego ubiegania się o zgodę w kraju. Polak mógłby na przykład pojechać na operację biodra do Francji, opłacić pobyt, leczenie, a później poczekać na zwrot kosztów z Narodowego Funduszu Zdrowia. Z zastrzeżeniem, że refundowana byłaby tylko kwota, którą trzeba byłoby zapłacić za leczenie w Polsce.

Ministerstwo zdrowia co do tego nie miało zastrzeżeń, ale obawiało się, że unijne przepisy będą też miały wpływ na sytuację w kraju. Minister Ewa Kopacz mówiła, że może dochodzić do takich sytuacji, że pacjenci zdecydują się na leczenie w prywatnych klinikach. A wtedy za leczenie w polskich placówkach, które nie mają podpisanych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia też domagaliby się refundacji.

Istnieje więc zagrożenie - tłumaczyła minister zdrowia - że NFZ będzie miał kłopot ze zwracaniem kosztów leczenia. Ewa Kopacz powiedziała, że Polska chce więc wprowadzić do projektów przepisów takie zmiany, które zapewnią suwerenność organizacji ochrony zdrowia w krajach członkowskich.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Religa: Jestem przeciwnikiem gry rynkowej ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/religa;jestem;przeciwnikiem;gry;rynkowej,159,0,220831.html )
* [ Sondaż: Służba zdrowia działa coraz gorzej ]( http://news.money.pl/artykul/sondaz;sluzba;zdrowia;dziala;coraz;gorzej,220,0,592604.html )
* [ Polska służba zdrowia stoi w miejscu ]( http://news.money.pl/artykul/polska;sluzba;zdrowia;stoi;w;miejscu,110,0,540014.html )
Tagi: leczenie za granicą, zdrowie, leczenie, unia, szpitale, parlament europejski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz