Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ochrona środowiska na Dolnym Ślasku. Budżet mniejszy o 30 mln zł

0
Podziel się:

To skutek wprowadzenia ustawy deregulacyjnej. Przedsiębiorcy zamiast płacić za korzystanie ze środowiska dwa razy w roku, w tym roku zapłacili tylko raz.

Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu
Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu
bEsArIfF

W tym roku budżet Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu jest mniejszy o ponad 30 mln zł.

Jak powiedział Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Marek Mielczarek, mniejszy budżet to skutek wprowadzenia ustawy deregulacyjnej. _ Przedsiębiorcy zamiast płacić za korzystanie ze środowiska dwa razy w roku, w tym roku zapłacili tylko raz. _

_ _

bEsArIfH

_ Braki w budżecie WFOŚiGW wzięły się stąd, że jest on tworzony właśnie z takich opłat. Dlatego w tym roku przejściowo będziemy mieli więc dwa razy mniej pieniędzy _ - powiedział Mielczarek.

Ustawa została wprowadzona, kiedy większość wojewódzkich funduszy miała już uchwalone plany finansowe. Konieczna była więc ich zmiana, a co za tym idzie obniżenie zaplanowanych bezzwrotnych dotacji.

Według Marka Mielczarka wprowadzenie ustawy deregulacyjnej, to nie jedyny powód obcięcia wpływów Funduszu. _ W najbliższych tygodniach do WFOŚiGW powinno wpłynąć kilkadziesiąt milionów złotych m.in. dzięki opłatom z KGHM. Jednak tak się nie stanie. Powodem jest likwidacja opłat za odpady powydobywcze. Te zmiany weszły w życie w czasie, kiedy pojawił się w Europie kryzys gospodarczy _ - dodał.

Jeszcze w 2009 r. całkowita suma środków, które wpłynęły do WFOŚiGW m.in. z opłat za korzystanie ze środowiska wyniosła blisko 90 mln zł. W ubiegłym roku wpływy te wyniosły około 60 mln zł. W tym roku będzie to jedynie 30 mln. Najprawdopodobniej w 2014 r. wpływy te ustabilizują się ponownie na poziomie około 60 mln zł.

bEsArIfN

_ Jesteśmy instytucją finansów publicznych i dotacjami możemy sfinansować tylko tyle, ile mamy wpływów. Jednak mimo przejściowego braku gotówki, nie wstrzymamy finansowania żadnej zaplanowanej inwestycji. W 2013 r zmienią się jedynie przejściowo proporcje pomiędzy dotacjami a niskooprocentowanymi, preferencyjnymi pożyczkami. Tych ostatnich będzie więcej _ - dodał Mielczarek.

Czytaj więcej w Money.pl
Dodatkowe zachęty dla inwestorów w Polsce Premier Donald Tusk zapowiada dodatkowe zachęty dla przedsiębiorców inwestujących w Polsce. Ma to polepszyć sytuację na rynku pracy.
Dziura w budżecie sięga 26 miliardów, ale... Z bardzo wstępnych szacunków resortu finansów wynika, że deficyt budżetu po lipcu 2013 roku był zbliżony do poziomu deficytu po czerwcu i wyniósł 25 mld 924,4 mln złotych.
Po połowie roku deficyt ma już ponad 70 proc. Deficyt po czerwcu stanowi 72,7 proc. z zaplanowanego w ustawie budżetowej na 2013 r. deficytu w wysokości 35,5 mld zł.
bEsArIgi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)