Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Od 1 stycznia nowe ulgi MPK i PKP. Zobacz

0
Podziel się

Od początku przyszłego roku nauczycielom przedszkoli będzie przysługiwać ulga na przejazdy pociągami i autobusami. Jednocześnie zmniejszona zostanie ulga dla pozostałych nauczycieli.

Od 1 stycznia nowe ulgi MPK i PKP. Zobacz
(daniel.s/CC/Flickr)
bEqHambp

Od początku przyszłego roku nauczycielom przedszkoli będzie przysługiwać ulga na przejazdy pociągami i autobusami. Jednocześnie zmniejszona zostanie wysokość dotychczasowej ulgi na przejazdy dla wszystkich nauczycieli z 37 do 33 procent.

Z nowym rokiem wchodzi w życie nowelizacja ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Stanowi ona wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2010 r. Trybunał orzekł wówczas, że przepisy przyznające ulgę na przejazdy nauczycielom uczącym w szkołach, a wyłączające z nich nauczycieli przedszkoli, są niezgodne z konstytucją.

Projekt nowelizacji ustawy przygotował Senat. Podczas prac nad nim brane były pod uwagę były trzy możliwości zmiany przepisów: dodanie do listy uprawnionych do 37-procentowej zniżki nauczycieli przedszkoli, pozbawienie wszystkich nauczycieli ulgi lub dodanie do listy uprawnionych nauczycieli przedszkoli przy jednoczesnym obniżeniu wysokości ulgi dla wszystkich. W wyniku konsultacji z rządem senatorowie wybrali trzeci wariant, bo dzięki niemu, mimo zwiększenia liczby uprawnionych do ulgi nie pojawiają się dodatkowe koszty dla budżetu.

bEqHambr

Ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdów precyzuje, że chodzi o _ przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego w regularnych przewozach osób, wykonywanych przez uprawnionych przewoźników kolejowych i autobusowych _. Zaznaczono w niej, że nie ma ona zastosowania do komunikacji miejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl

bEqHambS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)