Notowania

wynagrodzenia
21.06.2007 19:44

Od lipca wzrosną nasze pensje

Senat przyjął bez poprawek ustawę zakładającą obniżenie składki rentowej od 1 lipca o 3 proc. po stronie pracownika.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Maciej Kuroń)

*Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Zgodnie z nią, składka rentowa płacona przez pracowników ma się zmniejszyć od lipca o 3 punkty procentowe. *
Następna obniżka ma nastąpić w przyszłym roku - po 2 procent od pracowników i pracodawców. Obecnie składna rentowa wynosi 13 procent, Po redukcji pracownicy będą płacić 1,5 proc. składki, a pracodawcy - 4,5 proc. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta.

ZOBACZ TAKŻE:

Od lipca wszyscy zarobimy więcejPodczas głosowania przepadł wniosek senackiej komisji rodziny i polityki społecznej, która wnosiła o odrzucenie ustawy w całości. W czasie debaty nad ustawą wiceszefowa komisji Ewa Tomaszewska z klubu PiS tłumaczyła, że obniżka składki rentowej zniszczy system rentowy. Senator mówiła też, że na obniżce składki zyskają najlepiej zarabiający, co - jak podkreślała - jest rozwiązaniem mało solidarnym, prowadzące do jeszcze większego rozwarstwienia dochodów. Będzie to też - mówiła - pretekst do blokowania podwyżek przez pracodawców.

Obaw senator Tomaszewskiej nie podzielała minister finansów Zyta Gilowska. Wicepremier zapewniła, że teraz są dobre warunki na zmiany ze względu na dobre wskaźniki makroekonomiczne, dobre tempo procesów gospodarczych i niezłą kondycje finansów publicznych.

Tagi: wynagrodzenia, pensje, praca, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz