Notowania

wiadomości
15-11-2004 (16:10)

Od nowego roku nie będzie benzyny ołowiowej

Właściciele starych samochodów po nowym roku mogą mieć problemy z zakupem paliwa na stacjach benzynowych. W sprzedaży będzie tylko benzyna bezołowiowa - dowiedziała sieIAR. Dwa największe polskie koncerny naftowe PKN Orlen i Grupa Lotos od 1 stycznia zaprzestają produkcji benzyn uniwarsalnych stosowanych na przykład w maluchach czy Fiatach 125 p.

Podziel się
Dodaj komentarz

Właściciele starych samochodów po nowym roku mogą mieć problemy z zakupem paliwa na stacjach benzynowych. W sprzedaży będzie tylko benzyna bezołowiowa - dowiedziała sieIAR.

Dwa największe polskie koncerny naftowe PKN Orlen i Grupa Lotos od 1 stycznia zaprzestają produkcji benzyn uniwarsalnych stosowanych na przykład w maluchach czy Fiatach 125 p.

Koncerny uspokajają, że będzie można kupić specjalny dodatek potasowy, który po dodaniu do benzyny bezołowiowej pozwoli na tankowanie jej do starych samochodów.

Jednak Beata Karpińska z biura prasowego PKN Orlen powiedziała IAR, że środek zalecany przez jej firmę będzie można stosować tylko do benzyn wyprodukowach w Płocku. Dlatego takich dodatków na rynku może być kilka i kierowcy mogą mieć problem z łączeniem ich z odpowiednią benzyną.

Zaniepokojona całą sprawą jest Polska Izba Paliw Płynnych. Do zakończenia produkcji paliw uniwersalnych pozostał miesięc a nikt dokładnie nie wie jakie stosować dodatki i w jakich proporcjach. Dlatego Krystyna Panasewicz z Izby przewiduje, że wycofanie z rynku benzyn uniwersalnych utrudni życie właścicielom starych aut.

Dopiero pod koniec miesiąca koncerny paliwowe zamierzają ruszyć z kampanią informacyjną na ten temat.

Eksperci oceniają, że przez ostatnie 3 lata sprzedaż benzyn uniwersalnych spadła o ponad połowę.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie