Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odkrycie złóż gazu na Morzu Kaspijskim

0
Podziel się:

Francuski koncern naftowy Total oficjalnie potwierdził, że odkrył duże złoże gazu ziemnego w Azerbejdżanie, na Morzu Kaspijskim.

Odkrycie złóż gazu na Morzu Kaspijskim
(Christian Lagereek.<br> Fahraeus/Dreamstime.com)

Francuski koncern naftowy Total oficjalnie potwierdził, że odkrył duże złoże gazu ziemnego w Azerbejdżanie, na Morzu Kaspijskim - pisze dzisiejszy _ Financial Times _. Podkreśla, że Azerbejdżan może stać się potencjalnym kluczowym źródłem dostaw gazu do Europy.

Total poinformował, że odkrycie u wybrzeży Półwyspu Apszerońskiego wskazuje na zasoby gazu szacowane na 150-300 miliardów metrów sześciennych. Ta górna granica stanowi równowartość niemal czterokrotnego rocznego zużycia surowca w Wielkiej Brytanii - podkreśla _ FT _.

Total poinformował, że w ubiegłym miesiącu przedłożył oficjalnie deklarację o komercyjnej eksploatacji złoża, co zdaniem koncernu stanowi _ ważny etap naszej działalności, jako operatora w Azerbejdżanie _.

Total ma 40 proc. udziałów w projekcie eksploatacji złoża Apszeron. Pozostałymi udziałowcami są państwowe przedsiębiorstwo naftowe Azerbejdżanu Socar i francuski GDF Suez.

Złoże Apszeron znajduje się około 100 km na południowy wschód od stolicy Azerbejdżanu, Baku; jest także w pobliżu znacznie większego złoża Szah Deniz, którego operatorem jest brytyjski BP, a Total - partnerem. Wielkość tego złoża szacowana jest na 1,2 bln metrów sześciennych gazu.

W 2010 roku Socar ogłosił odkrycie dużego złoża gazu Umid, które zapewnia rezerwy 200 miliardów metrów sześciennych. Złoże gazu odkryto też pod kaspijskim polem naftowym ACG, którego operatorem także jest Total. Jego wielkość szacuje się na 300 miliardów metrów sześciennych - relacjonuje gazeta, powołując się na Socar.

Czytaj więcej w Money.pl
Nabucco uratowany. Azerowie obiecali, że... Azerskie konsorcjum gazowe poparło projekt budowy wielkiej unijnej rury.
Unia musi wydać 70 mld euro. Zobacz na co - Komisja Europejska spodziewa się, że gaz ziemny pozostanie kluczowym elementem w bilansie energetycznym Unii Europejskiej - ocenił unijny komisarz do spraw energii Guenther Oettinger. Według niego niezbędne inwestycje w infrastrukturę gazową szacowane są na co najmniej 70 mld euro.
Polska będzie mniej płacić za gaz? Bo... _ W 2011 roku za import gazu spoza UE musieliśmy wydać około 120 mld dolarów. Pojawia się pytanie, czy nas na to stać. _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)