Notowania

fundusz kościelny
21.02.2013 11:54

Odpis podatkowy na kościół. Jest kompromis

Oznacza to, że na konta kościoła trafi rocznie blisko 150 mln zł. To o 50 mln zł więcej niż instytucja ta dostawała z Funduszu Kościelnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Iwanczuk/Reporter)

Każdy podatnik będzie mógł odpisać pół procent podatku na wspólnoty wyznaniowe. Rząd po kilku miesiącach rozmów osiągnął porozumienie z przedstawicielami Kościoła katolickiego.

Dziś rano strona kościelna po raz kolejny spotykała się z ministrem Michałem Bonim, żeby negocjować warunki likwidacji Funduszu Kościelnego. Podstawy uzgodniono już wcześniej, teraz zajęto się szczegółami.

Przed spotkaniem wiedzieliśmy, że jest zgoda na zamienienie Funduszu Kościelnego na dobrowolny odpis podatkowy. Kwestią było ustalenie wysokości tego odpisu. Rząd proponował 0,3 proc, kościół nawet 1 proc.

Ostatecznie obie strony spotkały się mniej więcej po środku, zgadzając się na odpis w wysokości 0,5 proc. Przyjęte rozwiązanie miałoby obowiązywać od początku 2014 r. Teraz musi je zaakceptować rząd i Konferencja Episkopatu Polski.

W rozliczeniu za 2011 rok ponad 11 mln podatników przekazało w ramach tzw. 1 procenta organizacjom pożytku publicznego 457,3 mln zł - poinformowało Ministerstwo Finansów. Średnia przekazana kwota to 41 złotych.

Zakładając, że odpis stanowiłby 0,5 proc. należnego podatku i zdecydowałaby się tylko połowa regularnie uczęszczających na msze, czyli blisko 7 mln Polaków, oznaczałoby, że na konta Kościoła trafiło by rocznie blisko 150 mln zł. To o ponad 50 mln więcej niż Kościół katolicki dostaje teraz w ramach świadczeń przekazywanych przez Fundusz Kościelny.

Fundusz Kościelny to tylko ułamek daniny W 2011 r. na Fundusz Kościelny rząd przekazał 89 mln zł. W tym roku ma to być podobna kwota. Został on wprowadzony z początkiem lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, jako rekompensata za skonfiskowany przez państwo majątek Kościoła katolickiego. Z jego środków finansowane są dopłaty do składek emerytalnych, rentowych i wypadkowych duchownych. Księżom fundusz finansuje je w 80 procentach. Misjonarze i członkowie zakonów dostają 100 proc. dofinansowania.

Jednak fundusz to tylko niewielka część tego, co płynie z kasy państwa na rzecz Kościoła. Gigantyczne wręcz sumy idą na cele, których finansowanie rząd polski zobowiązał się, podpisując konkordat. Umowę z Watykanem rzutem na taśmę zawarł upadający rząd Hanny Suchockiej. Była już premier została siedem lat później mianowana ambasadorem nadzwyczajnym przy Stolicy Apostolskiej. Pikanterii sprawie dodaje to, że umowę z Kościołem ostatecznie ratyfikował w 1998 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Poza finansowaniem nauki religii w szkołach, co jest największym wydatkiem państwa, wynikającym z zapisów konkordatu, państwo zadeklarowało także dotacje do katolickich uczelni oraz szkół przedszkoli i ochronek._ Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie i Katolicki Uniwersytet Lubelski są dotowane przez Państwo - _brzmi fragment 15 artykułu umowy. Ponadto czytamy tam, że _ Państwo rozważy udzielanie pomocy finansowej odrębnym wydziałom _.

Na tej podstawie dotacje płyną do kilku wydziałów teologicznych w całym kraju. Szkoły, przedszkola i domy opieki uzyskały takie same prawa do dotacji jak inne świeckie placówki. Na kościelną oświatę państwo wykłada rocznie w sumie ponad 1,65 mld złotych.

Zgodnie z konkordatem z budżetu utrzymywani są także kapelani w szpitalach w wojsku i innych służbach mundurowych. W ubiegłym roku wydano na nich blisko 27 mln złotych.

To nie wszystko. W konkordacie państwo zobowiązało się także do pomocy w remontach zabytkowych kościołów i budynków kościelnych. W ubiegłym roku przekazano na ten cel ponad 26 mln złotych. Konkordat gwarantuje też wsparcie dla działalności charytatywnej kościoła. W ramach tych zapisów, Caritas dostała w ubiegłym roku dotacje w wysokości 5,5 mln złotych.

Roczne wydatki z budżetu państwa, związane z funkcjonowaniem Kościoła katolickiego
Cel kwota
źródło: KAI, MON, MEN
Koszt związany za nauczaniem religii w szkołach około 1 150 mln zł
Dotacje dla Kościelnych Uczelni Wyższych, wydziałów teologicznych, szkół, przedszkoli i ochronek 521 mln zł
Fundusz Kościelny 89 mln zł
Dotacje do remontów zabytków kościelnych 26,6 mln zł
Ordynariat Polowy Wojska Polskiego 19,2 mln zł
Caritas Polska 5,5 mln zł
Kapelani szpitalni 3 mln zł
Kapelani więzienni 2,4 mln zł
Kapelani Straży Granicznej 842 tys. zł
Kapelani Straży Pożarnej 745 tys. zł
Kapelani w Policji 441 tys. zł
Kapelani Biura Ochrony Rządu 150 tys. zł
RAZEM: blisko 1 820 mln zł

To nie koniec bonusów. Konkordat zagwarantował też Kościołowi katolickiemu swobodę w prowadzeniu zbiórek pieniędzy. Artykuł 21. mówi, że przepisy prawa polskiego o zbiórkach publicznych nie mają zastosowania do zbierania ofiar. Wystarczy, że cele związane są z religią i Kościołem.

Czytaj więcej w Money.pl
Luteranin o Funduszu Kościelnym. Ostrzega Propozycja rządu wprowadzenia odpisu podatkowego na Kościoły i związki wyznaniowe jest niebezpieczna.
Dla nich Polska to podatkowy raj Masz dosyć fiskusa? Nie narzekaj. Nasi sąsiedzi mają dużo gorzej.
Luksemburg i Szwajcaria za Wielką Brytanią Z uwagi na swój system podatkowy Wielka Brytania jest wśród wielkiego biznesu międzynarodowego bardziej popularna niż Irlandia, Luksemburg i Szwajcaria.
Tagi: fundusz kościelny, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz