Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odwołanie Arłukowicza. Jak zagłosują partie?

0
Podziel się:

Posłowie mają dla ministra kilka zadań, od których wykonania uzależniają swoje stanowisko.

Odwołanie Arłukowicza. Jak zagłosują partie?
(Krystian Maj/Reporter)

PSL nie przesądza, jak na najbliższym posiedzeniu Sejmu zagłosuje nad wnioskiem o odwołanie ministra zdrowia. Decyzję podejmie po spotkaniu z Bartoszem Arłukowiczem. _ - Chcemy, aby dał nam argumenty, by go bronić _ - powiedział rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

Sejm ma głosować wniosek o dymisję na najbliższym posiedzeniu (23-25 stycznia). Kosiński pytany, jak PSL zachowa się podczas głosowania, powiedział: _ Nasz klub parlamentarny spotka się z ministrem. Będziemy chcieli, aby dał nam argumenty, żeby go bronić. Chcemy postawić mu pewne zadania, które chcielibyśmy, aby zrealizował w najbliższym czasie _.

Wniosek o odwołanie Arłukowicza złożył PiS pod koniec ubiegłego roku. Na początku stycznia negatywnie zaopiniowała go sejmowa komisja zdrowia.

Sam minister przekonuje, że wniosek jest nietrafiony, a w ochronie zdrowia nie ma kryzysu. Do osiągnięć resortu zalicza m.in. wdrożenie systemu eWUŚ, który ułatwia pacjentom dostęp do lekarzy. Ministra broni PO, wniosek PiS nazywa _ kiepskiej jakości spektaklem politycznym _.

PiS próbuje odwołać Arłukowicza już drugi rok z rzędu - 27 stycznia 2012 koalicja PO-PSL odrzuciła poprzedni wniosek, który był pokłosiem przygotowanej przez resort ustawy refundacyjnej. Ministra bronił wówczas premier Donald Tusk - przekonywał, że ustawa refundacyjna nie godzi w interesy pacjentów.

Sejmowa arytmetyka wskazuje, że, jeśli Arłukowicz przekona PSL, nowy wniosek PiS o odwołanie ministra zdrowia podzieli los poprzedniego. Sejm wyraża wotum nieufności wobec ministra większością ustawowej liczby posłów (czyli 231 głosami). Koalicja PO-PSL ma w Sejmie 235 głosów. Dotychczas było ich 234, ale w czwartek Stronnictwo zasilił poseł Solidarnej Polski Andrzej Dąbrowski.

Za odwołaniem Arłukowicza chce głosować cała opozycja, czyli - obok PiS - Ruch Palikota, SLD i Solidarna Polska.

Wiceszefowa komisji zdrowia Halina Szymiec-Raczyńska (RP) zapowiedziała w czwartkowej rozmowie z PAP, że jej formacja poprze wniosek o odwołanie ministra. _ - W służbie zdrowia gaszone są pożary, nie ma żadnej wizji reformy, nie robi się niczego _ - oceniła.

Sojusz już w grudniu ub.r. zapowiedział poparcie dla wniosku. _ - Sytuacja w służbie zdrowia jest obecnie dużo gorsza niż jeszcze rok temu. Mamy chaos, rozpoczęty w tym roku protestem pieczątkowym, następnie mieliśmy kilka list refundacyjnych, a kończymy rok sytuacją, w której kilka szpitali nie przyjmuje najmłodszych pacjentów. I to jest największy zarzut do ministra Arłukowicza _ - argumentował rzecznik SLD Dariusz Joński.

Za dymisją ministra zdrowia chce też głosować Solidarna Polska. _ - Zagłosujemy za wotum nieufności. Sytuacja w służbie zdrowia jest patologiczna, pacjenci czekają latami na udzielenie prostej opieki medycznej _ - powiedział rzecznik SP.

Czytaj więcej w Money.pl
Wiemy, kto jest nowym posłem PSL. Opuści... Poseł Solidarnej Polski Andrzej Dąbrowski przechodzi do klubu parlamentarnego PSL - poinformował rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki.
Arłukowicz nie martwi się o swoje stanowisko Dziś sejmowa komisja zdrowia zaopiniuje wniosek o wotum nieufności złożony przez PiS wobec szefa resortu zdrowia.
Kaczyński: To wielki wstyd. Dzieci są nieleczone Prezes Prawa i Sprawiedliwości dał Bartoszowi Arłukowiczowi tydzień na naprawę sytuacji. W przeciwnym razie...
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)