Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nfz
05.06.2012 12:01

Odwołanie szefa NFZ. Premier zdecydował

Paszkiewicz popadł w konflikt z ministrem zdrowia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ Premier Donald Tusk odwołał Jacka Paszkiewicza (na zdj.) ze stanowiska prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia _ - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś.

Jak powiedział Graś na konferencji prasowej przed posiedzeniem Rady Ministrów, do czasu powołania nowego prezesa Funduszu jego obowiązki będzie pełnił dotychczasowy zastępca Zbigniew Teter.

_ - Pan premier zgodnie z wnioskiem ministra zdrowia i opinią rady NFZ odwołał dotychczasowego szefa Funduszu pana Jacka Paszkiewicza z zajmowanej funkcji. Do czasu wyłonienia nowego szefa rada funduszu powierzy pełnienie obowiązków dotychczasowemu zastępcy _ - powiedział Graś.

Szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski podkreślił, że po odwołaniu szefa NFZ minister zdrowia wdraża procedurę wyłonienia nowego kandydata w konkursie. Jak dodał, można się spodziewać, że potrwa to mniej więcej dwa tygodnie.

Wniosek o odwołanie Paszkiewicza złożył szf resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz. Pozytywnie zaopiniowało go siedmiu członków Rady NFZ; jeden był przeciw.

Argumentując swój wniosek Arłukowicz podkreślał, że dymisja Paszkiewicza związana jest ze zmianami w funkcjonowaniu NFZ i finansowaniu świadczeń medycznych. Minister zdrowia wielokrotnie informował, że zamierza doprowadzić do stworzenia konkurencji dla Funduszu. Według Paszkiewicza w czasach kryzysu gospodarczego podział NFZ nie byłby korzystnym rozwiązaniem.

Prezes NFZ był w ostatnich miesiącach krytykowany przez Naczelną Radę Lekarską i związki zawodowe medyków. NRL wezwała lekarzy, by nie podpisywali umów w sprawie recept refundowanych na warunkach, które przedstawił prezes NFZ. Medycy domagali się odwołania Paszkiewicza. Podkreślali, że samowolnie wprowadził on do umów zapisy dotyczące karania lekarzy, pomimo że zostały one usunięte z ustawy refundacyjnej.

Z kolei Paszkiewicz krytykował niektóre rozporządzenia MZ. Prezes NFZ informował w marcu, że resort nie uwzględnił jego uwag do projektu rozporządzenia w sprawie recept. Zdaniem Paszkiewicza bez tych zmian nowe przepisy nie powinny wejść w życie.

Paszkiewicz był najdłużej urzędującym prezesem NFZ, pełnił tę funkcję od grudnia 2007 r., kiedy ministrem zdrowia była obecna marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Doprowadził m.in. do wdrożenia nowego systemu rozliczeń szpitali z Funduszem - Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP). System ten przyporządkowuje pacjentów z różnymi dolegliwościami do grup, których leczenie wiąże się z podobnymi kosztami i podobnym podejściem diagnostycznym. Prezes NFZ zmienił także zasady finansowania Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS).

Czytaj, jak powołuje się prezesa NFZ Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej o odwołaniu prezesa NFZ
Miller popiera Arłukowicza. Ma jedno "ale" Wniosek o odwołanie szefa NFZ Jacka Paszkiewicza to słuszna decyzja, ale podjęta w najgorszym momencie - uważa lider SLD Leszek Miller.
Minister zdrowia forsuje swoje stanowisko. Co postanowi Tusk? _ - Procedury w sprawie NFZ są bardzo jasne i tak precyzyjne, jak procedury lotnicze - _powiedział premier.
Kaczyński o NFZ: Powinien być rozwiązany - _ Rychło w czas, lepiej późno niż wcale _ - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński wniosek ministra zdrowia o odwołanie prezesa NFZ.
Tagi: nfz, prezes, odwołanie, premier, tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz