Notowania

oecd
09.12.2009 08:00

OECD: Amerykanie na zdrowie dużo wydają i żyją krótko

Wydatki na zdrowie na jednego Amerykanina wynoszą 7,3 tys. dol.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Igorvoronchikhin/Dreamstime)

Stany Zjednoczone znajdują się w ogonie państw uprzemysłowionych pod względem średniej długości życia obywateli. Jednocześnie są w czołówce jeśli chodzi o wydatki na służbę zdrowia. Takie wnioski zawiera raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Średnia długość życia w 30 państwach należących do tej paryskiej organizacji wynosiła w 2007 r. 79,1 roku, w USA to 78,1. Gorzej wypadły jedynie Czechy, Polska i Meksyk, jednak państwa te wydają na służbę zdrowia znacznie mniej niż Stany Zjednoczone.
Średnio w państwach OECD opieka zdrowotna nad statystycznym obywatelem kosztowała w 2007 r. niespełna 3 tys. dolarów (liczba ta uwzględnia zarówno wydatki publiczne, jak i prywatne), natomiast w USA było to blisko 7,3 tys. dolarów.

Autorzy raportu wskazują jednak, że oczekiwana długość życia tylko częściowo zależy od jakości służby zdrowia. Wpływ na nią mają także takie czynniki, jak odsetek ludzi otyłych w społeczeństwie, czy odsetek zgonów z przyczyn nienaturalnych.

OECD zauważa, że także w Danii i na Węgrzech oczekiwania długość życia jest niższa niż wynikałoby to z poziomu zamożności tych krajów oraz nakładów na służbę zdrowia.

Na przeciwległym biegunie znajdują się Japonia i Hiszpania, gdzie ludzie żyją dłużej, niż uzasadniałyby ich wydatki na opiekę zdrowotną i dochody.

Stany Zjednoczone znajdują się też blisko końca rankingu pod względem umieralności noworodków. W 2007 r. na każdy 1000 nowonarodzonych dzieci umierało tam 6,7, podczas gdy średnia dla całej OECD to 3,9. Gorzej wypadła tylko Turcja i Meksyk. Zdecydowanym liderem jest natomiast Luksemburg, gdzie współczynnik ten wynosi 1,8.

* [ Obama coraz bliżej wprowadzenia reformy ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;coraz;blizej;wprowadzenia;reformy,179,0,555443.html )
* [ Reforma służby zdrowia w USA za 900 mld dolarów ]( http://news.money.pl/artykul/reforma;sluzby;zdrowia;w;usa;za;900;mld;dolarow,82,0,552274.html )
Tagi: oecd, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz