Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

OECD przestrzega przed "niszczycielskimi skutkami"

0
Podziel się:

Według jej najnowszej prognozy globalnej koniunktury, niezdolność przywódców państw Unii Europejskiej do zahamowania kryzysu może skończyć się fatalnie.

OECD przestrzega przed "niszczycielskimi skutkami"
(ec.europa.eu)
bFgegcPV

Politycy na całym świecie muszą _ być przygotowani na najgorsze _, gdyż następstwa europejskiego kryzysu zadłużeniowego grożą rozszerzeniem się na całość państw wysoko rozwiniętych - ostrzegła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Według jej najnowszej, publikowanej co pół roku prognozy globalnej koniunktury, niezdolność przywódców państw Unii Europejskiej do zahamowania kryzysu finansowego, który z Grecji przeniósł się na znacznie od niej większe Włochy, może znacznie spotęgować zaburzenia gospodarcze i przynieść ostatecznie _ wysoce niszczycielskie skutki _.

Jak wskazuje raport, zarówno w bieżącym, jak i w przyszłym kwartale produkt krajowy brutto we wszystkich 17 państwach strefy euro najprawdopodobniej spadnie. Dopiero od II kwartału 2012 roku można liczyć na niewielki wzrost, który dla całego przyszłego roku ma wynieść 0,2 proc. Tym niemniej niektóre państwa członkowskie unii walutowej odnotują w 2012 roku spadek PKB - Portugalia o 3,2 proc., Grecja o 3 proc., zaś Włochy o 0,5 proc. Natomiast PKB Niemiec ma w tym czasie wzrosnąć o 0,6 proc.

bFgegcPX

Raport postuluje szybkie zwiększenie unijnego funduszu stabilizacyjnego i wzywa Europejski Bank Centralny do podjęcia dodatkowych kroków na rzecz przeciwdziałania kryzysowi.

Czytaj więcej o kryzysie w strefie euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t177245.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strach;przed;kryzysem;zaskakujacy;sondaz;wsrod;europejczykow,92,0,976476.html) Bardziej boją się kryzysu niż terrorystów Najbardziej kryzysu boją się obywatele południowych krajów Unii Europejskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t196406.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;maja;budzet;na;przyszly;rok;zwieksza;zadluzenie,31,0,976415.html) Sąsiad Polski zwiększy długi o 4 mld euro Niemiecki Bundestag przyjął przyszłoroczny budżet. Opozycja krytykuje rząd za zwiększanie zadłużenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t91225.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unijny;komisarz;wierzy;we;wspolna;walute,45,0,976429.html) Unijny komisarz wierzy we wspólną walutę Olli Rehn uważa, że nowy włoski rząd powinien doskonale poradzić sobie z kryzysem zadłużenia.
bFgegcQy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)