Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oettinger: Dużo wskazuje na to, że Polska była fair

0
Podziel się:

Jutro Komisja Europejska podejmie decyzję dotyczącą naszej umowy z Rosją.

Oettinger: Dużo wskazuje na to, że Polska była fair
(ec.europa.eu)

Są podstawy, by sądzić, że polsko-rosyjska umowa gazowa jest zgodna z prawem UE - powiedział komisarz ds. energii Guenther Oettinger. Ostateczną opinię KE wyda, gdy pozna dokumenty, które w czwartek przywiezie do Brukseli delegacja resortu gospodarki.

_ - Generalnie można powiedzieć, iż istnieją uzasadnione podstawy, by stwierdzić, że zarówno partner polski jak i rosyjskiprzestrzegał wszystkich zasad prawa europejskiego. Były one znane obu stronom. Zakłam, że umowa (...) również będzie zgodna z prawem europejskim _ - powiedział komisarz.

Oettinger odniósł się w ten sposób do komunikatu Gazpromu po jego wtorkowych spotkaniach w Moskwie z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Służby prasowe rosyjskiego koncernu poinformowały, że komisarz w imieniu Komisji Europejskiej wyraził zadowolenie z przebiegu i wyników rosyjsko-polskich rozmów o współpracy w sferze gazowej.

Komisarz zastrzegł, że ostateczną opinię KE wyrazi, kiedy zapozna się z dokumentami dotyczącymi umowy operatorskiej, która wyznacza firmę Gaz-System na zarządcę polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. W czwartek do Brukseli przyjadą w tej sprawie wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski oraz wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk. Strona polska zapewnia, że przedstawi zgodny z polskim i unijnym prawem zakres operatorstwa Gaz-Systemu.

_ Jutro przed południem będziemy mieli możliwość spojrzenia na ostateczny tekst tej umowy _ - powiedział Oettinger. Tego samego dnia komisarz przyjeżdża do Warszawy, gdzie m.in. weźmie udział - wraz z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem - w spotkaniu przewodniczących parlamentów Państw Partnerstwa Regionalnego.

KE domagała się od Polski ujawnienia projektu umowy ws. zarządzania polskim odcinkiem Jamału przez Gaz-System przed podpisaniem gazowego porozumienia międzyrządowego Polska-Rosja, co nastąpiło w piątek w Warszawie. Za brak niezależnego operatora Jamału grozi polskiemu rządowi pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Komisja przekonywała, że przesyłając umowę Polska mogłaby tego uniknąć i udowodnić, że Gaz-System, jako niezależny operator, zagwarantuje wymagany w prawie unijnym dostęp do Jamału stronom trzecim, pełną przejrzystość zarządzania i stawek. Operatorem jamalskiej magistrali był dotychczas należący głównie do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG)
oraz Gazpromu - EuRoPol Gaz.

Ponieważ KE nie dostała nowej umowy operatorskiej zawartej między spółkami Gaz-System a EuRoPol Gazem, to wstrzymywała wcześniej swoje zielone światło na całe porozumienie międzyrządowe Polska-Rosja i potwierdzenie jego zgodności z prawem UE.

Waldemar Pawlak i rosyjski wicepremier odpowiedzialny za energię Igor Sieczin podpisali w piątek to porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Polski o około 2 mld metrów sześciennych rocznie. Na początku roku, gdy porozumienie było już wynegocjowane, uwagi do niego zgłosiła KE, która potem została włączona do rozmów w charakterze _ doradcy prawnego _. W związku z wątpliwościami Komisji Europejskiej Polska w maju wstrzymała podpisanie umowy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t109373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;zaakceptowal;umowe;gazowa;z;rosja,140,0,695948.html) Rząd zaakceptował umowę gazową z Rosją Do parafowania umowy brakuje już tylko oceny Urzędu Regulacji Energetyki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/umowa;gazowa;z;rosja;-;zyski;i;zagrozenia,119,0,581751.html) Umowa gazowa z Rosją - zyski i zagrożenia Podpisane wczoraj porozumienie przewiduje przedłużenie kontraktu do 2037.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)