Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oettinger potwierdził, że Kijów przekazał Rosji pieniądze

0
Podziel się:

Moskwa żąda w sumie od Kijowa spłacenia 5,2 mld dolarów za gaz.

Oettinger potwierdził, że Kijów przekazał Rosji pieniądze
(PAP/EPA)

- _ W sporze o rosyjskie dostawy gazu na Ukrainę nie osiągnięto jeszcze ostatecznego porozumienia, ale poczyniono postępy _ - powiedział komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger po spotkaniu z ministrami energetyki obu krajów w Berlinie.

Komisarz wyraził nadzieję, że ostateczne porozumienie zostanie zawarte do 3 czerwca. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, na którego powołuje się agencja Interfax-Ukraina, poinformował tego dnia, że ukraiński Naftohaz przekazał rosyjskiemu Gazpromowi 786 mln dolarów tytułem spłaty zadłużenia za gaz.

Oettinger potwierdził, że Kijów okazał dokumenty świadczące o przelaniu tej sumy. Powiedział, że pieniądze te zostały przekazane na konto w Nowym Jorku, z którego mają zostać przetransferowane do Rosji.

Było to trzecie spotkanie przedstawicieli Komisji Europejskiej, Rosji i Ukrainy w sprawie sporu gazowego. Pierwsze odbyło się na początku maja w Warszawie. Rozmowy mają być kontynuowane w poniedziałek w Brukseli, o ile - jak zastrzegła strona rosyjska - wspomniane 786 mln USD znajdzie się do tego czasu na koncie Gazpromu.

Moskwa żąda w sumie od Kijowa spłacenia 5,2 mld dolarów za gaz. Oettinger mówił, że rozsądna cena rosyjskiego gazu dla Ukrainy mieści się w przedziale 350-390 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Zaapelował do Rosji o przedstawienie sprawiedliwej oferty. Kijów argumentuje, że z przyczyn politycznych Moskwa domaga się obecnie zawyżonych cen za surowiec.

- _ Taka cena jest rozsądna _, w przeciwieństwie do stawki 485 dolarów za 1000 metrów sześciennych, która jest niedopuszczalna - powiedział Oettinger w radiu Deutschlandfunk. Taką cenę wyznaczyła Rosja Ukrainie od kwietnia.

Do niedawna Rosja odmawiała kontynuowania rozmów do czasu uregulowania wszystkich zaległych rachunków przez Ukrainę oraz zapowiedziała przejście na system przedpłat od 1 czerwca.

1 kwietnia Gazprom ogłosił, że od drugiego kwartału 2014 roku cena gazu dla Ukrainy została podwyższona z 268,5 do 385,5 USD za 1000 metrów sześciennych. Dwa dni później poinformowano, że cena gazu dla Ukrainy już od kwietnia 2014 roku wyniesie 485,5 USD za 1000 metrów sześciennych. Wcześniej Rosja uchyliła rozporządzenie sprzed czterech lat, na mocy którego o 100 dolarów, tj. do zera, obniżone zostało cło eksportowe na gaz przy dostawach na Ukrainę.

Czytaj więcej w Money.pl
Europa będzie mieć problem z gazem zimą Gazprom wystawił ukraińskiemu Naftohazowi rachunek za dostawy w czerwcu na 1,66 mld dolarów. Ukraina ma czas do 2 czerwca.
Wiarygodność Rosji jako dostawcy gazu zagrożona Przedstawiciel wspólnoty podkreślił, że to na rosyjskim Gazpromie spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie dostaw gazu, zgodnie z umowami z firmami w krajach UE.
Ukraina zapłaciła Rosji 786 mln dolarów
Gazowe przepychanki - ciąg dalszy Spór gazowy na linii Rosja-Ukraina nieprzerwanie trwa, a Europa występuje w roli mediatora. Chociaż tak naprawdę wydaje się, że UE znalazła się pomiędzy przysłowiowym "młotem a kowadłem".
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)