Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Offset F-16: sukces czy niewypał?

0
Podziel się:

Wojskowe zakłady Lotnicze w Bydgoszczy będą remontować samoloty wielozadaniowe F-16. Jutro zostanie podpisana umowa między bydgoskim zakładem a Lockheed Martin.

Offset F-16: sukces czy niewypał?
(JoshuaDavisPhotography.CO M<br />CC/Flickr)

Prezes Wojskowych Zakładów Lotniczych Alfred Złużny powiedział, że ta umowa otwiera dla jego firmy nowe możliwości. - _ Technika wschodnia w polskim wojsku powoli odchodzi _ - podkreślał prezes Złużny i wchodzi zdecydowanie technika zachodnia. _ Mamy nadzieję _, mówił prezes WZL Bydgoszcz, _ że staniemy się centrum obsługowym dla F - 16 _.

To już 3. umowa offsetowa WZL Bydgoszcz. W ramach tej umowy bydgoskie zakłady będą świadczyły między innymi usługi malowania, nakładania i suchego usuwania powłok z samolotów F-16.

Prezes Lockheed Martin Philip Georgariou podkreślał, że jego firma jest bardzo zadowolona ze współpracy wynikające z umowy offsetowej: _ Program F - 16 dla Polski skorzystał na współpracy z szeregiem polskich partnerów, które zespół przemysłowy F-16 zdołał dołączyć do naszych działań. Zakłady WSK PZL Rzeszów i WZL numer 4 złożyły i testowały silniki dla F-16 w Polsce. Zakłady w Krośnie budują podwozia dla polskich F-16 a zakłady metalowe MESKO produkują amunicję dla tego samolotu. _

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak podkreślał, że w wyniku umowy offsetowej korzysta cała polska gospodarka, od zakładów cywilnych po firmy przemysłu obronnego.

Jednak ekspert do spraw wojskowości Andrzej Walentek ocenia, że ta umowa offsetowa jest najgorzej realizowana z pośród innych tego typu umów jak choćby na zakup Rosomaków, czy przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE.

- _ Trzeba podkreślić _ - wyjaśniał ekspert, że _ błędy były po stronie osób podpisujących umowę offsetową na związaną z F-16 a także sporo winy leży po stronie Amerykanów _. Zdaniem Andrzeja Walentka na pewno skorzystała na tej umowie rafineria gdańska ale niewypałem były umowy z zakładami przemysłu zbrojeniowego.

Umowa offsetowa między Skarbem Państwa a Lockheed Martin związana z dostawą samolotów F-16 została zawarta w kwietniu 2003 roku jej wartość to ponad 6 miliardów dolarów a czas realizacji upłynie w 2013 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t77123.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/f-16;w;polsce;bez;uzbrojenia,146,0,733074.html) F-16 w Polsce bez uzbrojenia? - _ Negocjacje w sprawie uzbrojenia myśliwców mogą trwać wiele lat _ - twierdzi informator z rządu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t87237.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;potwierdza;usa;chcialyby;f-16;w;polsce,187,0,728763.html) Klich potwierdza. USA chciałyby F-16 w Polsce Rozmowy na temat ulokowania nad Wisłą samolotów wojskowych mają już tylko charakter techniczny.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)