Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ogromne koszty usunięcia Costy Concordii

0
Podziel się

Wzrost kosztów uzasadniono tym, że podniesienie i usunięcie wraku będzie wyjątkowo skomplikowane.

Ogromne koszty usunięcia Costy Concordii
(PAP/EPA)
bDJksWUl

Z 300 do 400 milionów dolarów wzrosną koszty usunięcia wraku włoskiego statku Costa Concordia, który leży u brzegów wyspy Giglio na Morzu Tyrreńskim - poinformował armator, firma Costa, w przeddzień pierwszej rocznicy katastrofy. Zginęły w niej 32 osoby.

Na konferencji prasowej na wyspie Giglio, u brzegów której wycieczkowiec z ponad 4 tysiącami ludzi uderzył 13 stycznia 2012 roku o podmorskie skały, wzrost kosztów uzasadniono tym, że podniesienie i usunięcie wraku będzie wyjątkowo skomplikowane.

Wciąż nie wiadomo, do którego portu przetransportowany zostanie gigantyczny wrak długości 290 metrów. Operację jego usunięcia - największą taką akcję w historii żeglugi - powierzono włosko-amerykańskiemu konsorcjum.

bDJksWUn

Według zapowiedzi wrak zostanie zabrany z miejsca katastrofy przed końcem lata bieżącego roku. Armator zastrzegł zarazem, że nie może podać dokładnej daty.

Zobacz także: ZOBACZ DOKUMENT O KATASTROFIE (CNN, ang):

W związku z rocznicą tragicznego wypadku Costy Concordii głos zabrał bardzo aktywny w Wenecji obywatelski komitet, który protestuje przeciwko praktyce wpływania ogromnych statków wycieczkowych do nabrzeża w historycznym centrum miasta. Członkowie komitetu argumentują, że stanowi to zagrożenie dla środowiska naturalnego i samej Wenecji.

bDJksWUt

Tymczasem, jak podał komitet pod nazwą _ Nie dla wielkich statków. Laguna dobrem wspólnym _, co roku do nabrzeża tuż przy placu św. Marka podpływa 2 tysiące wycieczkowców. Działacze komitetu domagają się wprowadzenia przepisów, zabraniających tego zwyczaju.

Statek Costa Concordia uległ katastrofie dlatego, że z inicjatywy kapitana zbliżył się za bardzo do malowniczej wyspy Giglio, otoczonej przez podmorskie skały. Okazało się, że taka praktyka podpływania do szczególnych atrakcji turystycznych jest powszechna we włoskiej żegludze.

W niedzielę na wyspie Giglio odbędą się rocznicowe uroczystości, na które zaproszono rodziny ofiar.

Czytaj więcej w Money.pl
To nagranie pogrąży kapitana Concordii Na dwa tygodnie przed pierwszą rocznicą katastrofy włoskiego statku Costa Concordia, ujawniono nagranie kolejnej telefonicznej rozmowy kapitana Francesco Schettino.
Kapitan Schettino cierpi. Za dużo zniewag Francesco Schettino domaga się zaprzestania drwin z niego w mediach.
Sternik Costa Concordia pomylił prawą z lewą Seria błędów kapitana i załogi statku, opatrznie wykonywanych rozkazów i chaos na mostku kapitańskim - taki obraz wyłania się z ekspertyzy biegłych.
bDJksWUO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)