Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wietnam
27.05.2014 11:22

Ok. 60 tys. ludzi w Wietnamie bez pracy po antychińskich zamieszkach

12 fabryk zostało zniszczonych, a 10 poważnie uszkodzonych. Były to fabryki chińskie i tajwańskie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Luther Bailey/CC BY-NC-SA/Flickr)

Po niedawnych antychińskich zamieszkach w Wietnamie, podczas których dochodziło do niszczenia fabryk, pracę straciło do 60 tysięcy Wietnamczyków - poinformowały władze.

Dyrektor zakładu ubezpieczeń społecznych Bui Huu Phong, cytowany we wtorek przez jedną z gazet powiedział, że w prowincji Binh Duong na południu kraju 12 fabryk zostało zniszczonych, a 10 poważnie uszkodzonych. Były to fabryki chińskie i tajwańskie.

Rozruchy wybuchły w połowie maja, po umieszczeniu przez Chiny platformy wiertniczej w rejonie Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim; o te wyspy Hanoi toczy spór z Pekinem. Oba państwa spierają się również o zwierzchność nad wyspami Spratly na tym akwenie.

Doszło do starć wietnamskich demonstrantów z chińskimi robotnikami zatrudnionymi w chińskich firmach działających w Wietnamie. Gniew demonstrantów zwrócił się też przeciwko samym chińskim firmom i zakładom przemysłowym zbudowanym przez Chińczyków. Doszło do rozbijania szyb w oknach, bram a nawet murów zabudowań oraz licznych podpaleń. Ucierpiało wiele tajwańskich zakładów, które protestujący błędnie wzięli za należące do Chin.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wietnam, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz