Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Okrągły stół na Ukrainie. "Teraz decydujący jest każdy dzień"

0
Podziel się:

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turycznow zapowiedział, że nie będzie rozmawiał z nikim pod lufami karabinów.

Okrągły stół na Ukrainie. "Teraz decydujący jest każdy dzień"
(PAP/EPA)

W Kijowie zakończyło się pierwsze posiedzenie okrągłego stołu, którego celem jest znalezienie pokojowego rozwiązania sytuacji na Wschodzie. Wszystkie strony przedstawiły swoje znane już wcześniej stanowiska i porozumiały się co do tego, że powinno się odbyć kolejne spotkanie w sobotę albo w poniedziałek. Niewykluczone, że zostanie ono zorganizowane w Doniecku.

[Aktualizacja godzina 18:44]

Przedstawiciele władz mówili o operacji antyterrorystycznej, separatystach i agresji Rosji. Z kolei ci, którzy reprezentują Wschód i Partię Regionów, mówili o pokojowych demonstrantach i krytykowali rządzących.

Do uczestników okrągłego stołu zwrócił się najbogatszy Ukrainiec, Rinat Achmetow, który był wielokrotnie oskarżany przez media o finansowe wspieranie separatystów. Nagrał on apel, w którym podkreślił, że Zagłębie Donieckie będzie szczęśliwe jedynie pozostając w składzie Ukrainy.

- _ Jedynym wyjściem są zmiany w konstytucji, decentralizacja władzy, która przechodzi z Kijowa do regionów, a władze nie są powoływane, lecz wybierane _ - powiedział Achmetow.

Z kolei gubernator obwodu donieckiego Serhij Taruta po raz kolejny zaapelował do władz w Kijowie o organizację na Wschodzie _ referendum doradczego _ w czasie wyborów prezydenckich. Miałoby ono dotyczyć zwiększenia pełnomocnictw regionów, statusu języka rosyjskiego i powołania straży miejskiej. Serhij Taruta zaznaczył, że mieszkańcy obwodu donieckiego nie mają zaufania do ukraińskiej Gwardii Narodowej.

Jego zdaniem, likwidacja namiotów na Majdanie zachęciłaby separatystów do opuszczenia budynków użyteczności publicznej na Wschodzie. _ - Oni się pytają, dlaczego im wolno, a nam nie! _ - podkreślił gubernator. Zaapelował też do mediów, szczególnie rosyjskich, o niezaostrzanie sytuacji.

Rządzący nie mają nic przeciwko decentralizacji władzy, o czym wielokrotnie mówili i premier, i przewodniczący parlamentu. Dlatego, jak podkreślił prowadzący spotkanie były prezydent Leonid Krawczuk - będzie ona przedmiotem następnych rozmów.

- _ To będzie nowa polityka regionalna, którą zaproponujemy przede wszystkim Wschodowi _ - stwierdził Krawczuk.

Część uczestników okrągłego stołu chciała, aby następne posiedzenie odbyło się w Doniecku. Leonid Krawczuk zażartował jednak, że ktoś musi zapewnić bezpieczeństwo jego uczestnikom - tak, aby do Kijowa nie wróciła tylko połowa. - _ Mimo że jestem już wiekowy, to chciałbym wrócić do stolicy _ - podkreślił były prezydent.

Wybory są teraz najważniejsze

Kluczem do uregulowania kryzysu na Ukrainie są demokratyczne wybory prezydenckie 25 maja - oświadczył podczas obrad okrągłego stołu jedności narodowej w Kijowie specjalny mediator OBWE, były wiceminister spraw zagranicznych Niemiec Wolfgang Ischinger.

_ - Naszym głównym celem powinno być przeprowadzenie uczciwych i przejrzystych wyborów prezydenckich. Możecie liczyć na mnie i na moją ekipę. Jesteśmy tutaj po to, by wspierać was w tym procesie i pomóc w doprowadzeniu tego kraju do Europy _ - powiedział.

Ischinger przekazał, że ideę okrągłego stołu na Ukrainie popiera kanclerz Niemiec Angela Merkel. _ - Dlatego z radością witamy waszą inicjatywę przeprowadzenia szeregu takich obrad w całym kraju, by doprowadzić do deeskalacji i osiągnięcia porozumienia _ - zaznaczył.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)