Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Olimpiada w Polsce w 2022 roku? To możliwe

0
Podziel się:

Według prezydenta organizacja zimowej olimpiady w 2022 r. w Krakowie i Zakopanem jest możliwa, ale wspólnie ze Słowacją.

Olimpiada w Polsce w 2022 roku? To możliwe
(PAP/Andrzej Grygiel)

Prezydent Bronisław Komorowski, który odwiedził Białkę Tatrzańską, namawiał wszystkich Polaków do wypoczynku w rodzimych górach. Prezydent powiedział także, że organizacja zimowej olimpiady w 2022 r. w Krakowie i Zakopanem jest możliwa, ale wspólnie ze Słowacją.

Prezydent, który w poniedziałek jeździł w Białce Tatrzańskiej na nartach powiedział, że można tu odpoczywać w poczuciu komfortu ze względu na _ wspaniałe trasy i infrastrukturę oraz piękne widoki _.

_ - Można się tu wyleczyć z wszelkich polskich kompleksów, bo to jest koronny dowód na to, że potrafimy wiele dobrych rzeczy zrobić _ - powiedział prezydent. _ Zachęcam wszystkich kolegów polityków, wszystkich Polaków do tego, aby zanim się wybiorą w Alpy, Apeniny albo w Pireneje, żeby najpierw przyjechali w polskie góry. Warto tutaj jeździć na nartach, bo tutaj widać, że zgoda buduje _ - dodał Komorowski.

Przypomniał, że stacje narciarskie w Białce Tatrzańskiej powstały dzięki zgodzie ponad trzystu właścicieli gruntów usytuowanych pod stokami. - _ Udało się uzyskać zgodę i udało się inwestorom przekonać współmieszkańców, że warto wiele rzeczy zrobić razem dla dobra wspólnego, dla dobra całego powiatu tatrzańskiego i regionu. Życzę wszystkim, aby ta inwestycja i następna przynosiła satysfakcję i dużo pieniędzy _ - zaznaczył prezydent.

Pytany o zimową olimpiadę w 2022 r., o organizację której zabiega Kraków wraz z Zakopanem i innymi podgórskimi miejscowościami, powiedział, że starając się o organizację takiego wydarzenia, już dziś na ten cel trzeba przeznaczyć pewne środki finansowe.

_ - To jest rodzaj wpisowego, to jest kaucja, którą trzeba wpłacić, samemu będąc głęboko przekonanym, że to jest w zasięgu naszej możliwości. Sądzę, że musi być decyzja rządowa, muszą być też decyzje cząstkowe, samorządowe, które by czyniły rejon Podhala, a może szerzej i innych regionów np. śląskiego, przygotowanych do dźwignięcia tak wielkiej odpowiedzialności _ - powiedział prezydent.

W jego ocenie przystępując do starań o organizację olimpiady, jest potrzeba koordynacji i zbudowania zdolności do współdziałania. - _ Przy mądrym konkurowaniu, ale i współdziałaniu z naszymi sąsiadami słowackimi, bez których nigdy tej olimpiady nie moglibyśmy zrobić, bo nasze góry nie są aż tak wielkie i tak rozległe, jak Tatry słowackie _ - mówił prezydent.

Komorowski powiedział także, że w przyszłym tygodniu ma spotkać się z prezydentami Czech i Słowacji w Wiśle, gdzie będzie rozmawiał również o olimpiadzie. _ - Jestem przekonany, że prezydenci obu krajów, jeśli ich rządy podejmą stosowne działania, z największą przyjemnością poprą organizację olimpiady w regionie tatrzańskim _ - zakończył prezydent.

Pod koniec października ub.r. szefowie komitetów olimpijskich Polski i Słowacji oraz prezydent Krakowa podpisali list intencyjny w sprawie organizacji zimowych igrzysk w 2022 roku w stolicy Małopolski. Według projektu konkurencje rozgrywane na lodzie oraz oficjalne ceremonie - otwarcia i zamknięcia igrzysk - mają się odbyć w Krakowie i okolicy, zaś narciarstwa klasycznego oraz biathlonu i snowboardu w Zakopanem. Słowacy mieli by zorganizować rywalizację w konkurencjach alpejskich, jak i częściowo turniej hokejowy.

Prezydent w poniedziałek odwiedzi jeszcze Bukowinę Tatrzańska, gdzie będzie rozmawiał z przedstawicielami biznesu regionu Małopolski. W Bukowinie Tatrzańskiej Komorowski zamierza powiedzieć o gospodarczym i turystycznym potencjale Podhala.

Czytaj więcej w Money.pl
Pomysł na olimpiadę na dwóch kontynentach To nie marzenia, ani utopia. To realna propozycja władz Stambułu, która może się ziścić w 2020 roku.
Odwołają burmistrza? Trwa referendum Janusz Majchr może stracić stanowisko za niewykonanie budżetu. Opozycyjni radni zarzucili burmistrzowi złe gospodarowanie finansami miasta i słabe wykonanie zadań inwestycyjnych.
Cenna nieruchomość wróci do właściciela Okazała kamienica w centrum zakopiańskich Krupówek, zostanie przekazana Związkowi Podhalan za przysłowiową złotówkę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)