Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Olimpiada w Soczi. Rosyjska opozycja wzywa do politycznego bojkotu

0
Podziel się:

Dla prezydenta Rosji Władimira Putina igrzyska olimpijskie to nie tylko sport, ale przede wszystkim prestiż oraz dowód szacunku ze strony świata zachodniego, na co nie zasługuje.

Olimpiada w Soczi. Rosyjska opozycja wzywa do politycznego bojkotu
(Uncleweed/CC/Flickr)

Rosyjscy opozycjoniści zaapelowali wczoraj w Parlamencie Europejskim do polityków Zachodu o zbojkotowanie zimowych igrzysk olimpijskich, które w przyszłym roku odbędą się w Soczi, na południu Rosji.

_ - Udział przywódców politycznych UE w uroczystościach związanych z igrzyskami oznaczałby w praktyce akceptację reżimu, który fałszuje wybory, więzi oponentów i opiera się na korupcji _ - powiedział członek Rady Koordynacyjnej rosyjskiej opozycji Władimir Kara-Murza w trakcie konferencji o stanie demokracji w Rosji, zorganizowanej w siedzibie PE w Brukseli.

Dodał, że bojkot polityczny igrzysk byłby _ zarówno silnym sygnałem dla Kremla, jak i znakiem solidarności dla rosyjskich więźniów politycznych i opozycji _.

Zdaniem Kara-Murzy dla prezydenta Rosji Władimira Putina igrzyska olimpijskie _ to nie tylko sport, ale przede wszystkim prestiż oraz dowód uzyskania legitymacji i szacunku ze strony świata zachodniego, na co Putin nie zasługuje _.

Były wicepremier Rosji Borys Niemcow napisał w liście do uczestników konferencji, że politycy unijni powinni uzależnić udział w uroczystościach inauguracji czy zamknięcia igrzysk w Soczi od uwolnienia przez rosyjskie władze więźniów politycznych.

Według lidera ruchu Solidarność Ilii Jaszyna w Rosji jest obecnie więcej więźniów politycznych, niż na uznawanej za ostatnią dyktaturę w Europie Białorusi; przytoczone przez polityka szacunkowe dane organizacji pozarządowych mówią o ponad 100 osobach więzionych bądź sądzonych w Rosji z powodów politycznych. Wśród nich są działacze organizacji Greenpeace - czterech Rosjan i 26 cudzoziemców z 17 państw (w tym Polak Tomasz Dziemiańczuk) - których zatrzymano, gdy na Morzu Barentsa protestowali na statku _ Arctic Sunrise _ przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce.

Jaszyn krytykował kraje UE, że są zbyt miękkie wobec Rosji i nie mają odwagi przyjąć europejskiej _ listy Magnitskiego _, na wzór ogłoszonej przez USA listy osób ukaranych sankcjami wizowymi za łamanie praw człowieka w Rosji. _ Przywódcy UE zapewne i tak pojadą do Soczi na olimpiadę, bo nadchodzi zima i potrzebny będzie rosyjski gaz, żeby się ogrzać _ - powiedział Jaszyn.

Organizator konferencji w PE polski eurodeputowany Marek Migalski (PJN) zainicjował akcję zbierania podpisów pod apelem o bojkot igrzysk w Soczi. - _ Te igrzyska olimpijskie są powodem do wstydu. Nie wolno organizować imprez sportowych w krajach, gdzie łamane są prawa człowieka, a na pewno nie powinni tam jechać politycy, bo w przeciwnym razie legitymizują reżimy _ - powiedział Migalski.

- _ Nie apelujemy o odwołanie igrzysk, czy zbojkotowanie ich przez sportowców. Wzywamy do tego by politycy unijni, którzy na co dzień mają pełne usta frazesów o prawach człowieka, wolności, demokracji, tam nie jechali, żeby nie utrwalali reżimu Putina, żeby nie pokazywali się w jego obecności i nie próbowali udowodnić, że to normalny przywódca normalnego kraju _ - dodał.

XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi odbywać się będą od 7 do 23 lutego 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy zbojkotują olimpiadę w Soczi? To reakcja na wprowadzone niedawno w Rosji przepisy, wymierzone w homoseksualistów.
Ekstremiści zagrażają olimpiadzie w Soczi Do rozpoczęcia zimowych igrzysk w Soczi pozostało 7 miesięcy. Jednak obiekty sportowe już teraz są strzeżone przez specjalne grupy komandosów.
Szykując olimpiadę ukradli 50 miliardów Według autorów raportu - prawie połowa tej kwoty trafiła na prywatne konta biznesmenów, urzędników i polityków.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)