Notowania

olimpiada w soczi
02.10.2013 06:15

Olimpiada w Soczi. Rosyjska opozycja wzywa do politycznego bojkotu

Dla prezydenta Rosji Władimira Putina igrzyska olimpijskie to nie tylko sport, ale przede wszystkim prestiż oraz dowód szacunku ze strony świata zachodniego, na co nie zasługuje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Uncleweed/CC/Flickr)

Rosyjscy opozycjoniści zaapelowali wczoraj w Parlamencie Europejskim do polityków Zachodu o zbojkotowanie zimowych igrzysk olimpijskich, które w przyszłym roku odbędą się w Soczi, na południu Rosji.

_ - Udział przywódców politycznych UE w uroczystościach związanych z igrzyskami oznaczałby w praktyce akceptację reżimu, który fałszuje wybory, więzi oponentów i opiera się na korupcji _ - powiedział członek Rady Koordynacyjnej rosyjskiej opozycji Władimir Kara-Murza w trakcie konferencji o stanie demokracji w Rosji, zorganizowanej w siedzibie PE w Brukseli.

Dodał, że bojkot polityczny igrzysk byłby _ zarówno silnym sygnałem dla Kremla, jak i znakiem solidarności dla rosyjskich więźniów politycznych i opozycji _.

Zdaniem Kara-Murzy dla prezydenta Rosji Władimira Putina igrzyska olimpijskie _ to nie tylko sport, ale przede wszystkim prestiż oraz dowód uzyskania legitymacji i szacunku ze strony świata zachodniego, na co Putin nie zasługuje _.

Były wicepremier Rosji Borys Niemcow napisał w liście do uczestników konferencji, że politycy unijni powinni uzależnić udział w uroczystościach inauguracji czy zamknięcia igrzysk w Soczi od uwolnienia przez rosyjskie władze więźniów politycznych.

Według lidera ruchu Solidarność Ilii Jaszyna w Rosji jest obecnie więcej więźniów politycznych, niż na uznawanej za ostatnią dyktaturę w Europie Białorusi; przytoczone przez polityka szacunkowe dane organizacji pozarządowych mówią o ponad 100 osobach więzionych bądź sądzonych w Rosji z powodów politycznych. Wśród nich są działacze organizacji Greenpeace - czterech Rosjan i 26 cudzoziemców z 17 państw (w tym Polak Tomasz Dziemiańczuk) - których zatrzymano, gdy na Morzu Barentsa protestowali na statku _ Arctic Sunrise _ przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce.

Jaszyn krytykował kraje UE, że są zbyt miękkie wobec Rosji i nie mają odwagi przyjąć europejskiej _ listy Magnitskiego _, na wzór ogłoszonej przez USA listy osób ukaranych sankcjami wizowymi za łamanie praw człowieka w Rosji. _ Przywódcy UE zapewne i tak pojadą do Soczi na olimpiadę, bo nadchodzi zima i potrzebny będzie rosyjski gaz, żeby się ogrzać _ - powiedział Jaszyn.

Organizator konferencji w PE polski eurodeputowany Marek Migalski (PJN) zainicjował akcję zbierania podpisów pod apelem o bojkot igrzysk w Soczi. - _ Te igrzyska olimpijskie są powodem do wstydu. Nie wolno organizować imprez sportowych w krajach, gdzie łamane są prawa człowieka, a na pewno nie powinni tam jechać politycy, bo w przeciwnym razie legitymizują reżimy _ - powiedział Migalski.

- _ Nie apelujemy o odwołanie igrzysk, czy zbojkotowanie ich przez sportowców. Wzywamy do tego by politycy unijni, którzy na co dzień mają pełne usta frazesów o prawach człowieka, wolności, demokracji, tam nie jechali, żeby nie utrwalali reżimu Putina, żeby nie pokazywali się w jego obecności i nie próbowali udowodnić, że to normalny przywódca normalnego kraju _ - dodał.

XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi odbywać się będą od 7 do 23 lutego 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy zbojkotują olimpiadę w Soczi? To reakcja na wprowadzone niedawno w Rosji przepisy, wymierzone w homoseksualistów.
Ekstremiści zagrażają olimpiadzie w Soczi Do rozpoczęcia zimowych igrzysk w Soczi pozostało 7 miesięcy. Jednak obiekty sportowe już teraz są strzeżone przez specjalne grupy komandosów.
Szykując olimpiadę ukradli 50 miliardów Według autorów raportu - prawie połowa tej kwoty trafiła na prywatne konta biznesmenów, urzędników i polityków.
Tagi: olimpiada w soczi, bojkot, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz