Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ONZ: Światowa gospodarka do góry o 2,4 proc.

0
Podziel się:

Ekonomiści mówią o umiarkowanym wzroście w 2010. Koniec recesji.

ONZ: Światowa gospodarka do góry o 2,4 proc.
(Nejron/Dreamstime)

Światowa gospodarka powinna zanotować w 2010 roku _ umiarkowany wzrost _ wynoszący 2,4 proc. - wynika z przewidywań ONZ. Organizacja opublikowała raport o _ Sytuacji i perspektywach światowej gospodarki w 2010 roku _.

W 2009 roku światowa gospodarka skurczyła się o 2,2 proc, ale choć 2010 rok przyniesie wzrosty ciągle jest niebezpiecznie._ Większa niż przewidywano poprawa kursów giełdowych na całym świecie może przysłonić problemy istniejące w sektorze finansowym głównych światowych gospodarek _, zwłaszcza trudny dostęp do kredytów, co _ w nieodległej przyszłości mogłoby doprowadzić do kolejnych upadłości instytucji finansowych _ - zastrzega ONZ.

W raporcie przypomniano, że _ konsumpcja i zapotrzebowanie na inwestycje pozostają na niskim poziomie, podczas gdy bezrobocie i niepełne zatrudnienie wciąż rosną _.

Według autorów dokumentu, gospodarki rozwinięte powinny osiągnąć w 2010 roku stopę wzrostu 1,3 proc.: PKB powinien wzrosnąć o 0,4 proc. w strefie euro, o 0,9 proc. w Japonii i 0,6 proc. w Stanach Zjednoczonych. Kraje rozwijające się powinny zanotować wzrost PKB o 5,3 proc.

Inflacja _ powinna pozostać słaba _, a globalna wymiana handlowa powinna wzrosnąć o 5 proc. w 2010 roku - napisano w raporcie.

Jak oszacowała ONZ, ratowanie sektora finansowego, będącego w trudnościach, kosztowało rządy 20 bilionów dolarów - czyli 30 proc. produktu światowego brutto.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)