Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys na ukrainie
06.08.2014 06:40

ONZ: Sytuacja humanitarna na wschodzie Ukrainy pogarsza się

Na wschodzie kraju brakuje prądu i wody, wiele domów zostało zniszczonych, a mieszkańcy i pracownicy służby zdrowia uciekają.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Sytuacja humanitarna na wschodzie Ukrainy stale się pogarsza. Brakuje prądu i wody, wiele domów zostało zniszczonych, a mieszkańcy i pracownicy służby zdrowia uciekają - ostrzegł przedstawiciel Biura NZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ John Ging powiedział, że bez politycznego rozwiązania sytuacji, zwłaszcza na obszarach miejskich, więcej ludzi będzie zagrożonych, co następnie doprowadzi do wzrostu liczby ofiar śmiertelnych.

Przedstawiciel OCHA wezwał do _ natychmiastowych działań, żeby temu zapobiec _.

Ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin powiedział, że _ sytuacja na wschodzie Ukrainy, zwłaszcza w Ługańsku i Doniecku, jest katastrofalna _. Oskarżył ukraińską armię o masowe ataki.

To rosyjski ambasador domagał się pilnego posiedzenia RB ONZ. Poinformował, że Rosja chce wysłać do Ługańska i Doniecka konwój z pomocą humanitarną pod patronatem Czerwonego Krzyża.

Wczoraj Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) podał, na Ukrainie, gdzie siły rządowe walczą z prorosyjskimi separatystami, jest już 117 tysięcy ludzi, którzy porzucili domy.

Według mediów ukraińskich i rosyjskich gwałtownie rośnie liczba uchodźców z obwodów donieckiego i ługańskiego. Rada Ługańska oświadczyła, że to 450-tysięczne miasto, wokół którego trwają walki, znalazło się na krawędzi katastrofy humanitarnej i ekologicznej.

W Ługańsku nie ma energii elektrycznej, są problemy z pitną wodą, a przede wszystkim nie wywozi się śmieci. Jednym z głównych problemów jest brak żywności; w sklepach kończą się już jej zapasy, a dostawy nie są realizowane. Podobnie wygląda sytuacja z lekarstwami.

Czytaj więcej w Money.pl
Wicepremier Rosji o sankcjach. "Bezprawne" Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin powiedział agencji RIA-Nowosti, że nowe sankcje nałożone na największe rosyjskie firmy zbrojeniowe są bezprawne i wprowadzają nieuczciwą konkurencję.
Groźby wobec Rosji. Możliwe drastycze środki Francuski prezydent Francois Hollande zapowiedział, że pojutrze wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel przeprowadzi rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko i prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Separatyści apelują o pomoc Rosji Według ONZ, na Ukrainie już 34 tysiące mieszkańców zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu działań wojennych na wschodzie kraju
Putin kazał przygotować odpowiedź na sankcje Rosja może między innymi zakazać lotów pasażerskich nad Syberią. Czego jeszcze powinien spodziewać się Zachód?
Tagi: kryzys na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz