Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opinie o szczycie UE: Premier zyska, ale na krótką metę

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk zyska na popularności dzięki sukcesowi w Brukseli, ale poparcie dla niego wzrośnie tylko na krótką metę - ocenia politolog Rafał Chwedoruk.

Opinie o szczycie UE: Premier zyska, ale na krótką metę
(PAP/EPA/JULIEN WARNAND)
bFeuXJYl

_ Premier Donald Tusk zyska na popularności dzięki sukcesowi w Brukseli, ale poparcie dla niego wzrośnie tylko na krótką metę _- ocenia politolog Rafał Chwedoruk.

Na zdjęciu Donald Tusk z szefem Komisji Europejskiej, Jose Manuelem Barroso

Przywódcy wspólnoty osiągnęli kompromis i uchwalili projekt budżetu Unii na kolejne siedem lat. Przywódcy zapisali po stronie wydatków 959 miliardów euro, a po stronie przychodów 908 miliardów euro. Polska w tym budżecie ma dostać ponad 72 i pół miliarda euro na rozwój regionów, a także 30 miliardów euro na rolnictwo. W sumie możemy liczyć na 105 miliardów 800 milionów euro.

bFeuXJYn

Zdaniem eksperta premier Donald Tusk uwiarygodnił się w oczach wyborców jako polityk poważnej rangi, z którym Europa się liczy. - _ Ciężko by nie skorzystał z takiej możliwości. Zauważmy, że Polacy lubią sytuację, kiedy przywódcy państwa polskiego pokazują się jak równi z czołowymi politykami, zwłaszcza zachodnimi _ - mówi Chwedoruk.

Politolog uważa jednak, że wyborcy szybko zapomną o sukcesie premiera w Brukseli i zajmą się problemami dnia codziennego. - _ Sądzę, że to będzie raczej krótkotrwałe wydarzenie. Po kilku tygodniach wszyscy wrócimy do tego co jest. Doświadczenie dnia codziennego i tego, co powoduje dużo większe problemy Platformy Obywatelskiej w kraju, a mianowicie rosnące koszty życia, nieudane inwestycje Euro 2012 _- uważa politolog.

Premier Donald Tusk obiecał wyborcom w kampanii wyborczej, że uzyska z Unii dla Polski 300 miliardów złotych na nowe inwestycje. I w przybliżeniu właśnie tyle otrzymamy z Funduszu Spójności Unii Europejskiej do 2020 roku.

Czytaj więcej o unijnych negocjacjach budżetowych
W budżecie dla Polski brakuje 7 miliardów euro To co wynegocjowano dla Polski w budżecie UE na lata 2014-20 to minimum minimorum tego, co powinniśmy uzyskać - uważają politycy PiS.
Bez jedzenia i snu. Szczyt UE to szkoła przetrwania? 38 godzin na nogach. Energii dodaje adrenalina i napoje energetyzujące. Tak premier podsumowuje unijne negocjacje.
To Wielka Brytania blokuje szczyt UE? Może go nie być wcale Szef Rady Europejskiej proponuje nowe cięcia w projekcie unijnego budżetu. Ma to być kwota rzędu kilkunastu miliardów euro.
"Negocjacje to ogromny sukces premiera" Opozycja krytykuje wynik unijnego szczytu w Brukseli, premiera i polskich negocjatorów dla zasady. To opinia Rafała Grupińskiego.
bFeuXJYO
KOMENTARZE
(0)