Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opłata dworcowa już w przyszłym roku?

0
Podziel się:

Oznacza to, że będzie więcej pieniędzy na utrzymanie dworców, ale jednocześnie wzrosną ceny biletów.

Opłata dworcowa już w przyszłym roku?
(pkp.pl)

Przewoźnicy pasażerscy od przyszłego roku będą płacić za korzystanie z dworców. Oznacza to, że będzie więcej pieniędzy na utrzymanie tych obiektów, ale jednocześnie wzrosną ceny biletów.

Umowy obejmujące opłaty za części wspólne kolejowej infrastruktury to rewolucja. Dziś za poczekalnie, hale dworcowe, przejścia podziemne, toalety, parkingi, kładki lub tunele nie płaci nikt. Według wyliczeń kolejarzy na utrzymanie 900 czynnych dworców brakuje 135 milionów złotych rocznie - donosi _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Prezes PKP Maria Wasiak uważa, że opłata powinna zostać wprowadzona od grudnia 2012 roku, czyli od momentu wejścia w życie nowego rocznego rozkładu jazdy. Ma też powstać ostateczna lista dworców, którymi zainteresowani są przewoźnicy. To one zostałyby objęte opłatą. W efekcie nawet kilkaset małych stacji może zostać zamkniętych.

PKP nie chcą ujawnić wysokości stawek, ani tego, w jaki sposób będą naliczane. Możliwe, że wysokość opłaty będzie zależeć od długości pociągów i liczby zatrzymań na dworcu, bez względu na to, czy pociąg jedzie przez całą Polskę, czy tylko obsługuje aglomeracje.

Eksperci ostrzegają, że może to spowodować rezygnację przewoźników z zatrzymywania się pociągów na niektórych stacjach, a nawet rezygnację z niektórych połączeń. Podkreślają, że jeśli samorządy nie zwiększą poziomu dofinansowania, ceny biletów w ruchu aglomeracyjnym wzrosną na krótkich odcinkach nawet o 50 procent.

Czytaj więcej o kolei w Polsce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t137353.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kolej;obniza;ceny;biltow;do;duzych;miast,151,0,824983.html) Kolej obniża ceny biltów do dużych miast Wycieczka pociągiem połączona ze zwiedzaniem i zniżki na przejazdy do dużych miast - taką ofertę przygotowali przewoźnicy kolejowi na Noc Muzeów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t84155.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/doplacimy;do;dworcow;pkp;bilety;zdrozeja,217,0,763609.html) Dopłacimy do dworców PKP. Bilety zdrożeją PKP chce, by koszty eksploatacji stacji pokrywane były z tak zwanej opłaty dworcowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t137354.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podziela;przewozy;regionalne;bo;nie;maja;pieniedzy,212,0,982740.html) Kolejowa spółka się podzieli. Przez długi Od 1 stycznia 2013 r. należące do samorządów Przewozy Regionalne zostaną podzielone na spółki poszczególnych województw, które przejmą od PR obsługę połączeń.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)