Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opłata za drogi krajowe? Nowak odpowiada

0
Podziel się

PiS domaga się wyjaśnienia niepokojących informacji, które dochodzą z komisji infrastruktury, o planach wprowadzenia odpłatności za drogi krajowe.

Opłata za drogi krajowe? Nowak odpowiada
(Stanisław Kowalczuk/East News)
bDyCIYWJ

Poseł PiS Marcin Mastalerek skierował do premiera Donalda Tuska interpelację z pytaniem, czy wszyscy kierowcy będą musieli płacić za poruszanie się drogami krajowymi. Minister transportu Sławomir Nowak w odpowiedzi zapewnił, że nie ma planów wprowadzenia takich opłat.

_ - Będę chciał, by premier jak najszybciej wyjaśnił niepokojące informacje, które dochodzą od wiceszefa komisji infrastruktury Stanisława Żmijana (PO), o planach wprowadzenia odpłatności za drogi krajowe _ - powiedział Mastalerek na konferencji prasowej w Sejmie.

Powołał się na doniesienia regionalnych mediów lubelskich, według których Żmijan ma pomysł, by wszyscy kierowcy - także kierowcy aut osobowych - płacili za przejazd drogami krajowymi; pieniądze te miałyby być przeznaczone na dokończenie budowy dróg krajowych.

bDyCIYWL

Mastalerek argumentował, że w Polsce jest 19 tys. km dróg krajowych, a w sytuacji, gdy likwidowane są połączenia kolejowe, drogi te są jedynymi, dzięki którym Polacy mogą się poruszać nie tylko między dużymi miastami, ale także mniejszymi miejscowościami.

_ - A teraz mówi się o możliwości wprowadzenia odpłatności za drogi krajowe dla samochodów osobowych _ - mówił poseł. Jego zdaniem tego typu opłaty można szybko wprowadzić, dzięki obowiązującemu systemowi opłat viaTOLL, który obejmuje samochody ciężarowe i autobusy.

W interpelacji do premiera Mastalerek napisał, że z niepokojem przyjął informacje prasowe, z których wynika, że _ rząd ma zamiar wprowadzić opłaty za poruszanie się po drogach krajowych wszystkich pojazdów, a więc nie tylko tych, które z uwagi na swą dużą masę (powyżej 3,5t), zobowiązane są do uiszczania wysokich opłat w systemie viaTOLL, które rujnują polskie przedsiębiorstwa transportowe _.

Poseł PiS zwrócił się do szefa rządu z pytaniami o powody, dla których miałyby być wprowadzone opłaty za poruszanie się po drogach krajowych pojazdów o masie poniżej 3,5 t; pyta też o wysokość takich opłat oraz o to od kiedy miałyby one obowiązywać.

bDyCIYWR

Minister transportu Sławomir Nowak w odpowiedzi poinformował na Twitterze, że nie ma planów wprowadzenia odpłatności na drogach krajowych od samochodów osobowych. _ Odpowiem PiS-owi, żeby papieru na interpelację nie marnowali - nie planujemy wprowadzenia odpłatności na drogach krajowych i S-kach od samochodów osobowych _ - napisał.

Żmijan w ubiegłotygodniowej wypowiedzi opublikowanej przez _ Kurier Lubelski _ stwierdził m.in., że _ jeśli chcemy mieć w Polsce całą sieć porządnych dróg, to wszyscy musimy wziąć ciężar ich budowy na swoje barki _ i _ rozszerzyć opłaty za przejazd na wszystkie drogi krajowe, dla wszystkich samochodów, także osobowych _. Żmijan - napisał _ Kurier Lubelski _ - tłumaczył, że na razie to tylko pomysł i że do jego sformułowania skłonił go m.in. fakt, że na lata 2014-20 pieniędzy na drogi z UE może nie być aż tyle, na ile liczył polski rząd.

Resort transportu już wcześniej zapewniał, że w kwestii wprowadzenia opłat na drogach krajowych dla wszystkich kierowców nie są prowadzone żadne prace; jest to jedynie pomysł jednego z posłów.

System elektronicznego poboru opłat viaTOLL działa od 3 lipca 2011 r. i obejmuje ok. 1900 km tras - dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Opłaty pobierane są od pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5t oraz autobusów niezależnie od ich wagi.

bDyCIYWS
Czytaj więcej w Money.pl
Od dziś mniej bezpłatnych dróg i autostrad w Polsce Drogowcy ujawnili, ile udało im się zgromadzić na Krajowym Funduszu Drogowym. System poboru ma objąć aż 7 tysięcy kilometrów dróg.
Przybędzie płatnych dróg. Zobacz, dla kogo Prawie 140 kilometrów w styczniu i ponad drugie tyle pod koniec marca. W 2013 roku w Polsce przybędzie dróg płatnych.
Autostrady i drogi za 7 lat? Zobacz gdzie W nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 pieniądze z Brukseli przeznaczone zostaną przede wszystkim na dokończenie budowy ciągu dróg ekspresowych i autostrad.
bDyCIYXm
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)