Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opłaty za dostęp do torów. Sejm zmienił zasady naliczania kosztów

0
Podziel się:

Przyjęta dziś nowela dostosowuje polskie prawo do wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. który stwierdził, że polscy przewoźnicy płacili więcej, niż by mogli.

Opłaty za dostęp do torów. Sejm zmienił zasady naliczania kosztów
(PKP PLK)
bFdTGnyt

Opłaty, jakie przewoźnicy kolejowi wnoszą do PKP PLK za korzystanie z infrastruktury kolejowej będą liczone na nowych zasadach - zdecydował Sejm, nowelizując ustawy o transporcie kolejowym, komercjalizacji PKP i Funduszu Kolejowym.

Za nowelizacją głosowało 293 posłów, dwóch było przeciw, a 141 wstrzymało się od głosu.

Nowela dostosowuje polskie prawo do wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. ETS uznał w maju ub.r., że obowiązujące w Polsce przepisy, według których zarządzająca torami spółka PKP PLK naliczała opłaty za dostęp za tory, były źle sformułowane. W efekcie, przewoźnicy płacili więcej, niż by mogli.

bFdTGnyv

Nowelizacja zakłada, że związane z infrastrukturą kolejową koszty, które dotąd finansowane były z dotacji budżetowej, mają być co do zasady finansowane z przychodów od przewoźników kolejowych, natomiast koszty, które dotychczas zarządca infrastruktury finansował z przychodów od przewoźników mają być finansowane z budżetu państwa.

Ponadto, likwiduje lukę prawną, dotyczącą sytuacji, kiedy prezes Urzędu Transportu Kolejowego odmówi zatwierdzenia proponowanego przez zarządcę infrastruktury cennika dostępu do torów. Jeżeli prezes UTK nie zatwierdzi propozycji stawek, to ustawa przewiduje stawkę dostępu do infrastruktury kolejowej w ostatnio zatwierdzonej wysokości.

Nowelizacja zakłada także przekazanie w tym roku PKP PLK 500 mln zł z Funduszu Kolejowego. Ma to pozwolić na prawidłowe wykonanie wyroku ETS i sfinansowanie obniżki stawki dostępu do torów średnio o około jedną piątą.

Według autorów nowela docelowo powoduje wzrost wydatków ze środków publicznych, w tym budżetu państwa, na funkcjonowanie infrastruktury kolejowej o ok. 900 mln zł w skali roku.

bFdTGnyB

Stawki wyliczone zgodnie z wyrokiem ETS już obowiązują. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pracuje natomiast nad rozporządzeniem, które dodatkowo regulowałoby sposób naliczania stawek i zapewniałoby ich trwałe obniżenie. To postulat od lat podnoszony przez przewoźników, którzy argumentują, że w Polsce tory należą do najdroższych na kontynencie, a ich stan jest fatalny.

Czytaj więcej w Money.pl

bFdTGnyW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)