Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opodatkowanie spółek komandytowo-akcyjnych wpłynie niekorzystne na innowacje

0
Podziel się

Nowe prawo nałoży na te przedsiębiorstwa obowiązek płacenia podatku od osób pranych.

Opodatkowanie spółek komandytowo-akcyjnych wpłynie niekorzystne na innowacje
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bCYesSrp

Planowane przez Ministerstwo Finansów objęcie podatkiem dochodowym spółek komandytowo-akcyjnych uderzy w fundusze venture capital, które poprzez nie inwestują w innowacyjne firmy - mówiono podczas poniedziałkowego seminarium w Kancelarii Prezydenta.

Minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński mówił podczas seminarium _ Rozwój innowacyjnej gospodarki dzięki rynkowi venture capital _, że bez rynku venture capital polskiej gospodarki prawdopodobnie nie da się skierować na tory innowacyjności. Jego zdaniem w związku z tym konieczna jest odpowiedź na pytanie, co należy zrobić, aby rynek venture capital prawidłowo w Polsce funkcjonował.

Przedstawiciele funduszy venture capital zwracali uwagę, że resort finansów chce opodatkować spółki komandytowo-akcyjne podatkiem CIT. Tymczasem spółki takie są często wykorzystywane przez fundusze VC jako _ wehikuły inwestycyjne _ w innowacyjne projekty. Stwarzają też możliwość inwestowania przez osoby fizyczne w tego typu przedsięwzięcia. Zdaniem funduszy zmiana spowoduje, że pieniądze będą inwestowane z zagranicy, ale nie w firmy innowacyjne, tylko np. w nieruchomości. W efekcie budżet państwa na zmianach niczego nie zyska.

bCYesSrr

Według Ministerstwa Finansów zmiana nie ma na celu zwiększenia przychodów budżetu, choć wyższe dochody z tego tytułu są planowane, ale doprowadzić do równego opodatkowania wszystkich podmiotów działających na rynku.

Podczas seminarium zaprezentowano zbiór rekomendacji, które mogłyby pobudzić rozwój rynku venture capital. Wśród wskazanych w nim propozycji zmian legislacyjnych znalazł się m.in. postulat zwolnienia z CIT wnoszonych do spółek aportów w postaci praw własności przemysłowej. Alternatywą dla zwolnienia jest przesunięcie momentu opodatkowania z momentu wniesienia aportu na moment zbycia udziałów.

Postulowano także ograniczenie wymagań formalnych dla tworzenia podatkowych grup kapitałowych - przede wszystkim obniżenie minimalnego kapitału zakładowego przypadającego na każdą ze spółek w grupie (obecnie jest to 1 mln zł).

Przedstawiciele funduszy wskazywali także, że młode innowacyjne firmy, które uzyskują finansowanie dzięki venture capital mają bardzo ograniczony dostęp do rynku zamówień publicznych.

bCYesSrx

Venture capital to rodzaj inwestycji w niepubliczne firmy na ich wczesnym etapie rozwoju. To często inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia, ale zwykle inwestycje obarczone większym ryzykiem.

Przygotowany przez rząd projekt przewiduje, że spółki komandytowo-akcyjne będą musiały płacić podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Obecnie dochody takich spółek (nieposiadających osobowości prawnej) nie podlegają opodatkowaniu na poziomie spółki. Opodatkowany jest jedynie dochód wspólników takich spółek. Zmiana w systemie opodatkowania oznaczałaby, że spółki te byłyby płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

bCYesSrS
prawo podatkowe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)