Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opozycja chce zablokować zmiany w OFE

0
Podziel się

Politycy SLD, PiS i PJN domagają się publicznej debaty nad pomysłami rządu. Tusk może nie zdążyć ze zmianami przed latem.

Opozycja chce zablokować zmiany w OFE
(PAP/Radek Pietruszka)
bDajcaZh

Klub SLD złożył wniosek o przeprowadzenie wysłuchania publicznego w Sejmie w sprawie zmian w OFE. Wysłuchania publicznego, które odbywa się po pierwszym czytaniu ustawy, chcą też PiS i Polska Jest Najważniejsza. Rząd chce przeforsować zmiany jeszcze przed latem. Przeprowadzenie Wysłuchania publicznego może te plany pokrzyżować.

Zdaniem Sojuszu solidna debata w Sejmie z udziałem wszystkich zainteresowanych jest konieczna bo konsultacje społeczne nad projektem ustawy były fikcją a zmiany dotyczą milionów Polaków.

Poseł Marek Wikiński podkreślił, że w przeciwieństwie do ustawy hazardowej i dopalaczowej zmiany w emeryturach nie wymagają sprinterskiego tempa.


bDajcaZj

POSŁUCHAJ MARKA WIKIŃSKIEGO:

Według Marka Wikińskiego, prace nad ustawą wymagają rozwagi też z tego powodu, że nie ma pewności, czy nowy sposób ewidencjonowania części składki na subkontach w ZUS nie obciąży długu publicznego.

POSŁUCHAJ MARKA WIKIŃSKIEGO:


Szef Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak powiedział, że z nieciepliwością oczekuje sejmowej debaty na temat OFE. Zdaniem Mariusza Błaszczaka, Jacek Rostowski i Leszek Balcerowicz to ta sama grupa polityczna i dlatego nie toczą między sobą prawdziwego sporu.

POSŁUCHAJ MARIUSZA BŁASZCZAKA:

Więcej pokory panowie - apeluje do rządu i Platformy Obywatelskiej przewodnicząca PJN Joanna Kluzik-Rostkowska.

bDajcaZp

POSŁUCHAJ JOANNY KLUZIK-ROSTOWSKIEJ:

Rząd proponuje obniżenie składki do OFE z 7,3 do 2,3 procent. 5 procent ma być księgowane na specjalnych kontach w ZUS ale na razie wydane na świadczenia dla obecnych emerytów. Sejm ma się zająć rządowym projektem w przyszłym tygodniu, tak by ustawa mogła od pierwszego maja wejść w życie. Przeprowadzenie Wysłuchania publicznego może ten plan zaburzyć.

Na razie debata u prezydenta

Donald Tusk zapowiedział, że podczas piątkowej debaty u prezydenta Bronisława Komorowskiego na temat reformy OFE rząd będzie reprezentował minister finansów Jacek Rostowski bądź minister Michał Boni. Premier jest także przekonany, że prezydent zasadnicze cele reformy emerytalnej popiera.

Minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialna za sprawy społeczne Irena Wóycicka powiedziała wczoraj IAR, że w spotkaniu wezmą udział _ wybitni polscy ekonomiści, praktycy gospodarczy i politycy społeczni _. Premier zadeklarował, że jest przekonany, iż prezydent Bronisław Komorowski wesprze reformę OFE

bDajcaZq

Debata organizowana przez prezydenta z udziałem ekspertów rozpocznie się w samo południe w Belwederze.

bDajcaZK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)