Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opozycja krytykuje nowelizację ustawy refundacyjnej

0
Podziel się:

Posłowie opozycji uważają, że to NFZ powinien odpowiadać za wszelkie kwestie finansowe dotyczące ochrony zdrowia.

Opozycja krytykuje nowelizację ustawy refundacyjnej
(ferrantraite/iStockphoto)

Bubel legislacyjny zrobiony na kolanie - tak wiceszef klubu SLD Ryszard Kalisz ocenia uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy refundacyjnej. Klub SLD głosował przeciwko projektowi noweli. Z kolei * *prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego klub złoży w poniedziałek projekt kolejnej nowelizacji ustawy refundacyjnej. Jak wyjaśnił, ma ona głównie dotyczyć aptekarzy.

- _ To jest bubel legislacyjny, zrobiony na kolanie, pod wpływem Narodowego Funduszu Zdrowia. Widać, jak ta ustawa była procedowana, że ani nie premier, ani nie rząd, ani nie minister zdrowia Bartosz Arłukowicz o niej decydował, tylko NFZ _ - powiedział poseł Kalisz.

Jego zdaniem to NFZ powinien odpowiadać za wszelkie kwestie finansowe dotyczące ochrony zdrowia. - _ Nowelizacja nie zakończy sporów wokół refundacji leków, mogłaby to zrobić tylko poważna legislacja dotyczącą wyraźnego rozgraniczenia praw i obowiązków. Trzeba zmienić całą filozofię, gdzie lekarze odpowiadają za leczenie, aptekarze za leki, a za finanse - NFZ _ - przekonywał Kalisz. Uważa, że w tej sytuacji prawdopodobnie potrzebna będzie kolejna nowelizacja ustawy refundacyjnej.

- _ Wstrzymaliśmy się w głosowaniu nad nowelą ustawy refundacyjnej, bo nie chcieliśmy, aby nie przechodziła, ale nie możemy brać odpowiedzialności za ustawę, która w wielu elementach jest zła. Nie wygasza konfliktu do końca. Grozi w tej chwili ostry konflikt z aptekarzami _ - podkreślił Kaczyński na briefingu w Sejmie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/44/m200748.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ponad;milion;polakow;bez;ubezpieczenia;to;ich;boja;sie;lekarze;i;aptekarze,84,0,1006164.html) *Arłukowicz się mocno pomylił. Money.pl pokazuje błąd * Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz stwierdził, że w Polsce co najwyżej 0,7 proc. ludzi jest nieubezpieczonych. Jest ich dużo więcej, zobacz ile.

Jak zapowiedział, klub PiS złoży w poniedziałek projekt kolejnej nowelizacji ustawy refundacyjnej, który szczególnie ma dotyczyć aptekarzy.

Posłowie PiS tłumaczyli dziennikarzom podczas konferencji, co znajdzie się w nowelizacji. Będzie w niej m.in. przepis usuwający z ustawy refundacyjnej przepisy dot. karania aptekarzy.

Sejm nie zgodził się, by z ustawy refundacyjnej usunąć zapisy nakładające na aptekarzy odpowiedzialność finansową za realizację recept zawierających błędy popełnione np. przez lekarzy. _ Chcemy wprowadzić pełną abolicję dla aptekarzy za realizowanie recepty _ - powiedział poseł Bolesław Piecha, który jest szefem sejmowej Komisji Zdrowia.

PiS chce także wprowadzić do ustawy m.in. zapis, który znosi ograniczenia dotyczące wydania przez farmaceutę tańszego zamiennika leku przepisanego na recepcie.

Posłowie klubu Solidarna Polska zaapelowali natomiast do Platformy Obywatelskiej o _ opamiętanie się _ i zmianę przepisów noweli ustawy refundacyjnej podczas jej procedowania w Senacie. SP chce, aby aptekarze nie byli karani za realizację recept z błędami.

Szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że jeśli Senat nie poprawi ustawy i zostanie ona w obecnym kształcie podpisana przez prezydenta, to Solidarna Polska zwróci się do Rzecznika Praw Obywatelskich o zaskarżenie jej przepisów do Trybunału Konstytucyjnego.

Według Mularczyka, pozostawienie kar dla farmaceutów jest nie tylko niesprawiedliwe, ale może też być niezgodne z konstytucją, bo wprowadza nierówność obywateli wobec prawa. Jak dodał, Solidarna Polska zamierza też złożyć własną nowelizację ustawy refundacyjnej, która zniesie możliwość karania farmaceutów.

Główne założenia uchwalonej w piątek noweli to: zniesienie kar dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz abolicja dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej.

Sejmowa większość odrzuciła poprawkę, która wykreślała z ustawy refundacyjnej zapisy nakładające na aptekarzy odpowiedzialność finansową za realizację recept zawierających błędy popełnione np. przez lekarzy. Był to główny postulat Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz powiedział, że nowelizacja ustawy refundacyjnej nie satysfakcjonuje aptekarzy. Jutro na nadzwyczajnym posiedzeniu NRA ma zdecydować o dalszych krokach, m.in. o ewentualnym proteście.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy refundacyjnej. Posłowie nie spełnili oczekiwania NRA - nie wykreślili z ustawy refundacyjnej przepisów zakładających odpowiedzialność finansową aptekarzy za realizację błędnie wypisanych recept.

Prezes NRA negatywnie ocenił pozostawienie tego zapisu. - _ Wątpliwości budzi też zapis dotyczący wydawania tańszych zamienników leków na receptę, a także ten dotyczący abolicji. Opinie prawników nie są jasne, czy ten zapis zapewnia nam bezpieczeństwo _ - powiedział.

Dodał, że NRA podtrzymuje stanowisko, by aptekarze nie realizowali recept z błędami formalnymi, ani z dodatkowymi znakami, w tym z pieczątkami _ Refundacja do decyzji NFZ _. Kucharewicz poinformował, że jutro na nadzwyczajnym posiedzeniu NRA podejmie decyzje dotyczące dalszych kroków. - _ Atmosfera w aptekarzach jest już tak nabrzmiała, że może się to skończyć różnymi formami protestu. To sytuacja bardzo trudna dla nas _ - podkreślił.

Powiedział, że być może Rada zdecyduje o poparciu protestu aptek w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie część farmaceutów planuje w poniedziałek zamknąć apteki na jedną godzinę. Ale - jak zaznaczył - możliwa jest też inna forma protestu.

Posłowie nie spełnili najważniejszego oczekiwania NRA - nie wykreślili z ustawy refundacyjnej przepisów zakładających odpowiedzialność finansową aptekarzy za realizację błędnie wypisanych recept. Jednak - zgodnie z nowelą - zyskali oni możliwość wnoszenia zażaleń i odwołań od decyzji kontrolerów Narodowego Funduszu Zdrowia do dyrektorów oddziałów wojewódzkich i prezesa NFZ. Wniesienie zażalenia lub odwołania będzie wstrzymywało wykonanie zaleceń pokontrolnych.

Inne artykuły o refundacji leków czytaj w Money.pl
"Minister gumkujący leki to skandal!" _ Dał się wykorzystać koncernom _ - grzmi PiS i Solidarna Polska. Eksperci dodają, że leki i tak będą droższe.
Lekarz związkowiec: Ale jaki protest? Boimy się Niech pacjenci nie wierzą premierowi - mówi Krzysztof Bukiel.
Oni znaleźli sposób na leki refundowane W Anglii system refundacji jest prostszy niż ten obowiązujący w Polsce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)