Notowania

hawana
15.03.2012 18:54

Opozycjoniści okupują bazylikę w Hawanie

Nikt nie ma prawa przekształcać kościołów w okopy polityczne - oświadczyła w komunikacie archidiecezja Hawany, która określiła okupację bazyliki jako bezprawną i nieodpowiedzialną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Trzynastu opozycjonistów okupuje od wczoraj bazylikę Matki Bożej Miłosiernej w Hawanie, domagając się _ otwarcia politycznego _ z okazji zbliżającej się wizyty Benedykta XVI na Kubie. Kościół nazwał inicjatywę _ próbą wywołania kryzysu przed wizytą papieża _.

_ Nikt nie ma prawa przekształcać kościołów w okopy polityczne _ - oświadczyła w komunikacie archidiecezja Hawany, która określiła okupację bazyliki jako _ bezprawną i nieodpowiedzialną _.

Benedykt XVI odwiedzi komunistyczną Kubę w dniach 26-29 marca, w czternaście lat po wizycie pierwszego papieża na wyspie, Jana Pawła II.

Hawańska kuria arcybiskupia krytykuje grupę opozycjonistów należących do nielegalnej Partii Republikańskiej za próbę zakłócenia _ uroczystego nastroju w jakim kubańscy wierni i wielu innych obywateli kraju oczekuje z radością wizyty Ojca Świętego _.

Kuria uważa inicjatywę grupy osób, które okupują bazylikę za część _ przemyślanej i skoordynowanej strategii _ wdrażanej w celu wywołania podczas wizyty papieża _ krytycznych sytuacji _. _ Podobne sytuacje powstały _ - według komunikatu archidiecezji - _ również w innych świątyniach na Kubie, ale osoby, które je okupowały już opuściły te miejsca kultu _.

Przedstawiciele kurii, którzy prowadzili rozmowy z osobami okupującymi bazylikę Matki Bożej Miłosiernej, zapewnili je, iż rząd kubański zobowiązał się wobec Kościoła nie podejmować w stosunku do nich żadnych działań i że w każdej chwili mogą bezpiecznie powrócić do domów.

Według portalu internetowego Partii Republikańskiej, 13 osób (ośmiu mężczyzn i pięć kobiet), które postanowiły nie opuszczać bazyliki, domaga się _ bezwarunkowego uwolnienia więźniów politycznych i zaprzestania represji wobec opozycji _, _ wolności wypowiedzi i zrzeszeń _ oraz _ dostępu do nieocenzurowanej informacji _.

O Watykanie i papieżu czytaj w Money.pl
Brudne pieniądze w Watykanie? Sprawdzili to Na kontach watykańskiego banku ulokowano ponad 5 miliardów euro. Większość z tej kwoty należy m.in. do zakonów i klasztorów.
Spisek na życie papieża. Brednie czy prawda? Włoskie media spekulują o tajemniczej notatce po niemiecku, według której za 12 miesięcy...
Watykan dementuje. Tam papież nie jedzie Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył w reakcji na słowa irańskiego dyplomaty, że Benedykt XVI nie ma w planach podróży do Iranu.
Tagi: hawana, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz