Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Orlen nie komentuje informacji o Możejkach

0
Podziel się:

Rosyjski wicepremier stał za awarią, która wpłynęła na transakcję.

Orlen nie komentuje informacji o Możejkach
(Tadas12/GNU/Wikipedia)

Orlen nie komentuje informacji podawanych za Wikileaks o tym, że za wstrzymaniem dostaw ropy o rafinerii w Możejkach na Litwie w 2006 r. stał rosyjski wicepremier Igor Sieczin.

O tym, że za wstrzymaniem dostaw surowca do litewskiej rafinerii - w 2006 r. większościowy pakiet akcji kupił PKN Orlen - stał rosyjski wicepremier poinformowała w środę _ Nowaja Gazieta _.Gazeta powołała się na depesze z ambasad USA w Wilnie i Moskwie, udostępnione przez portal Wikileaks.

_ - Nie komentujemy doniesień Wikileaks _ - powiedziała dziś Beata Karpińska z biura prasowego płockiego koncernu.

Z publikacji _ Nowej Gaziety _ wynika, że Sieczin wydał polecenie na początku lipca 2006 r., a do awarii rurociągu _ Przyjaźń _, którym rosyjska ropa była tłoczona do Możejek, doszło w końcu miesiąca. Z materiału wynika także, że krok ten miał zmusić PKN Orlen do zrezygnowania z kupna litewskiej rafinerii, zanim Komisja Europejska zatwierdzi tę transakcję.

Według źródła, które zna proces zamykania transakcji zakupu rafinerii w Możejkach przez Orlen, wiadomości rosyjskiej gazety potwierdzałyby wcześniejsze spekulacje o politycznym kontekście przerwania dostaw ropy. Źródło to zastrzegło jednak, że dla pełniejszej oceny tamtych wydarzeń konieczna jest weryfikacja podawanych obecnie informacji.

PKN Orlen w listopadzie 2010 r. ocenił, że brak dostaw ropy rurociągiem _ Przyjaźń _ zdecydowanie pogorszyło zyskowność rafinerii w Możejkach (Orlen Lietuva), obniżając wyniki spółki o kilkadziesiąt milionów dolarów rocznie.

W sierpniu 2010 r. PKN Orlen podał, że zespół doradców Banku Nomura zajmie się weryfikacją możliwości realizacji różnych scenariuszy, dotyczących przyszłości Orlen Lietuva - od utrzymania sytuacji właścicielskiej i dalszej budowy wartości spółki po częściową lub nawet całkowitą sprzedaż udziałów, należących do płockiego koncernu.

Karpińska poinformowała PAP, że wyniki analiz doradcy i rekomendacja w sprawie Orlen Lietuva będą przedstawione zarządowi PKN Orlen na przełomie lutego i marca.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t84498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/rosyjski;wicepremier;stal;za;awaria;w;mozejkach,241,0,756209.html) Rosyjski wicepremier stał za awarią w Możejkach O wstrzymaniu dostaw ropy do rafinerii kupionej przez Orlen miał zdecydować Igor Sieczin.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t46577.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/orlen;szuka;nabywcy;na;mozejki;w;rosji,24,0,679192.html) Orlen szuka nabywcy na Możejki w Rosji Rosyjska prasa: Polacy nie mogą się dogadać, bo żądają trzy razy tyle, ile oferują zainteresowani.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;sprzedaz;mozejek;bedzie;decyzja;ekonomiczna,118,0,673910.html) Komorowski: Sprzedaż Możejek będzie decyzją ekonomiczną Na zakup i modernizację rafinerii Orlen przeznaczył 10 mld zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)