Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Orłowski: Bez tej decyzji kryzys byłby dziś mniejszy

0
Podziel się:

W opinii ekonomisty, decyzje FED-u po zamachach 11 września odcisnęły swoje piętno na światowej gospodarce.

Orłowski: Bez tej decyzji kryzys byłby dziś mniejszy
(premier.gov.pl)

W opinii ekonomisty, ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku w Stanach Zjednoczonych odcisnęły swoje piętno na światowej gospodarce, ale było ono mniejsze niż pierwotnie sądzono.

Pojutrze minie 10 rocznica zamachów na WTC i inne obiekty w Stanach Zjednoczonych.
Profesor Orłowski przypomina, że wówczas gospodarka światowa była na skraju recesji. Uratował ją dodruk dolarów przez FED, choć jak zaznaczył, z dzisiejszej perspektywy nie był on korzystny.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WITOLDA ORŁOWSKIEGO:

Zdaniem ekonomisty, ataki terrorystyczne mogły sprawić, że FED-owi było wówczas łatwiej taką niekonwencjonalną decyzję podjąć. Jak zauważył, znaczącą rolę odgrywały wtedy bowiem pobudki patriotyczne ze względu na toczącą się wojnę z terroryzmem.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI EKONOMISTY:

Wydarzenia z 11 września 2001 wpłynęły negatywnie między innymi na giełdy światowe, dolar osłabł w stosunku do głównych walut światowych, poza tym spadło tempo wzrostu gospodarczego w USA. Wydarzenia sprzed 10 lat przełożyły się również na wzrost cen złota i spadek cen ropy naftowej.

Czytaj więcej o skutkach zamachów na WTC
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t86359.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/planowali;zamach;w;rocznice;wtc,87,0,824151.html) Planowali zamach w rocznicę WTC Al Kaida chciała zdemontować tory tak, by jadący po nich pociąg wykoleił się w dolinie lub na moście na terenie USA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t78580.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miliardy;dolarow;dla;ratownikow;z;world;trade;center,118,0,746870.html) Miliardy dolarów dla ratowników z WTC? Ponad dziewięć lat po zamachach prezydent Barack Obama podpisał ustawę, która umożliwia gigantyczną pomoc finansową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t156168.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/10-lat-po-wtc/) Zobacz, jak będzie wyglądać nowe WTC W miejscu zniszczonych podczas ataków z 9 września 2001 roku bliźniaczych wież World Trade Center powstaje dziś otoczony parkiem nowy kompleks biurowców, muzeum i miejsce pamięci ofiar zamachu.
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)