Notowania

kryzys w strefie euro
17.08.2011 10:00

Osiatyński: Przed rządem strefy euro podatek

Powołanie unijnego rządu gospodarczego powinno poprzedzić wprowadzenie podatku od krótkoterminowych ruchów spekulacyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

*Doradca prezydenta do spraw ekonomicznych Jerzy Osiatyński uważa, że powołanie unijnego rządu gospodarczego powinno poprzedzić wprowadzenie podatku od krótkoterminowych ruchów spekulacyjnych. *

Ustanowienie takiego rządu to jedna z propozycji ustabilizowania strefy euro, które przedstawili wczoraj w Paryżu kanclerz Niemiec i prezydent Francji.

Porównaj wykresy:
Sprawdź aktualne notowania CHF
Jerzy Osiatyński mówił w Sygnałach Dnia, że najpierw trzeba by się zająć niestabilnym kursem walut. Jego zdaniem, często powoduje go spekulacja. - _ Dlatego trzeba ją obciążyć tak zwanym podatkiem Tobina - _mówi Osiatyński. Płaciłoby się go niezależnie od tego, czy zyskałoby się na spekulacji czy straciło.

Według Osiatyńskiego, zniechęciłby on do ruchów spekulacyjnych. Dopiero po wprowadzeniu takiego opodatkowania można by porządkować sytuację strefy euro i wprowadzać w niej rząd gospodarczy - mówił gość Sygnałów. Jerzy Osiatyński wskazał też, że problemem strefy euro jest to, że nie jest ona spójnym organizmem. Ma wspólną walutę, ale nie jest jednym państwem

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74597.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/mowimy;nie;unijnemu;podatkowi;dla;firm,213,0,812501.html) Mówimy nie unijnemu podatkowi dla firm Resort finansów opowiada się przeciwko dyrektywie w sprawie wspólnej podstawy opodatkowania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t91281.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/nowy;podatek;ograniczy;dostep;do;kredytow,20,0,792084.html) Nowy podatek ograniczy dostęp do kredytów Podatek bankowy spowodowałby, spadek wartości kredytów mieszkaniowych o ponad 20 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t126714.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/rzad;zabiera;kolejna;ulge;zobacz;co;stracisz,29,0,786461.html) Rząd zabiera kolejną ulgę. Zobacz, co stracisz Zapłacimy do budżetu miliard złotych więcej.
Tagi: kryzys w strefie euro, strefa euro, podatek, rząd, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz