Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Oszczędności Polaków. Bankowcy zalecają długoterminowe odkładanie pieniędzy

Oszczędności Polaków. Bankowcy zalecają długoterminowe odkładanie pieniędzy

Fot. Bartosz Krupa/East News

Związek Banków Polskich opowiada się za stworzeniem takich rozwiązań, które skłonią Polaków do oszczędzania w długim terminie. Na to, że jest to problem w naszym kraju ZBP zwraca uwagę już od jakiegoś czasu. Chodzi o budowę prorozwojowej skłonności Polaków do oszczędzania - wyjaśnia szef Związku Krzysztof Pietraszkiewicz.

- Budowanie takich zasobów jest na bardzo potrzebne np. na cele związane z budownictwem mieszkaniowym. Pamiętajmy, że już od stycznia sukcesywnie Polacy ubiegający się o kredyt na cele mieszkaniowe będą musieli posiadać coraz większy udział własny. Po drugi ta skłonność do oszczędzania powinna być powiązana z budowaniem pewnych zasobów wspierających przyszłe świadczenia emerytalne - stwierdził szef Związku Banków Polskich.Krzysztof Pietraszkiewicz zwraca także uwagę na potrzebę budowy sprawnego, stabilnego i mocnego systemu poręczeniowo - gwarancyjnego.

Poza tym w najbliższym czasie Związek ma zamiar zająć się problemem, jakim jest restrukturyzacja przedsiębiorstw, które - co jest naturalne w gospodarce rynkowej - wpadają od czasu do czasu w jakieś kłopoty: czy to z powodów krajowych czy z uwarunkowań międzynarodowych.

- Kwestia restrukturyzacji zadłużenia klientów oraz kwestia w nowy sposób uregulowania upadłości konsumenckiej będzie przedmiotem także szczególnego zainteresowania Związku Banków Polskich - dodał Pietraszkiewicz.

Związek Banków Polskich widzi też konieczność udrożnienie systemu emisji listów zastawnych i rozwoju bankowości hipotecznej.

Czytaj więcej w Money.pl

zbp, mieszkanie, emerytura, pietraszkiewicz
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Pul
82.145.220.* 2013-10-29 04:19
Oszczędzać nie opłaca.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
zendo 540
83.8.243.* 2013-10-28 07:15
Może żeby zrozumieć to lepiej napiszcie jakie to "polskie" banki o to zabiegają? Czy aby to nie są: Reiffeisen, Deutsche Bank ,Paribas , Credit Agricole,Danska Bank,Sandanter, Nordea...... W istocie same POLSKIE BANKI.
fure
79.186.103.* 2013-10-27 09:10
W stosunku do obywatela - zbyt wiele kultywuje się, naśladuje z postępowania z czasów zaborów.

Prawo nieprzyjazne - obywatele niesłusznie tracą nawet nieruchomości.

Niskie płace. - W Polsce za godz. pracy 1l benzyny , w Europie 5l benzyny !!!

Stanowiska za zasługi.
Zobacz więcej komentarzy (17)