Notowania

autostrada
06.07.2009 07:21

Oszczędności spowalniają budowę dróg

Do końca maja na budowę dróg wydaliśmy 5,7 - z zaplanowanych 32 - mld złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NIOSH/CC/Flickr)

Z 32 miliardów złotych na budowę dróg, zaplanowanych na ten rok, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydała do końca maja zaledwie 5,7 mld złotych.

Eksperci, pytani przez Gazetę Prawną, fatalnie oceniają te wyniki. Zdaniem analityka zajmującego się tematyką infrastrukturalną Adriana Furgalskiego, tak kończą się rządowe próby oszczędzania na budowie dróg.

Zimą gabinet Donalda Tuska obciął z drogowego budżetu 10 miliardów złotych, obiecując w zamian środki z Krajowego Funduszu Drogowego i sprzedaży obligacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Te jednak trafią do GDDKiA dopiero po nowelizacji ustaw - czyli najwcześniej jesienią.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Kryzys ratuje polskie drogi ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;ratuje;polskie;drogi,103,0,455527.html )
* [ Rząd słabo sobie radzi z budową autostrad ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;slabo;sobie;radzi;z;budowa;autostrad,35,0,423971.html )

Wyniki za pierwsze miesiące oznaczają, że rządowy program budowy 3 tysięcy kilometrów autostrad i dróg ekspresowych nie jest realizowany, choć oficjalnie minister infrastruktury Cezary Grabarczyk nigdy go nie odwołał.

Zdaniem _ Gazety Prawnej _, kłopoty z wydawaniem środków oznaczają, że drogowcy nie wykonają tegorocznego planu. Będzie to raczej kwota zbliżona do ubiegłorocznej, czyli około 15 miliardów złotych.

Według Dziennika PiS złoży w Sejmie wniosek o wotum nieufności dla ministraCezarego Grabarczyka. Zarzuca mu między innymi drastyczne ograniczenie budowy dróg i sprzyjanie kosztem budżetu państwa konsorcjom budującym autostrady.

Raport Money.pl
*Budujemy 35 km autostrad rocznie. Za mało i za wolno * Od 1989 roku w Polsce powstało tylko 765 kilometrów nowych autostrad. Czytaj w Money.pl
Tagi: autostrada, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz