Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oszczędzili na obwodnicy, wydadzą na drogi

0
Podziel się:

Przetarg na obwodnicę Augustowa pozwolił zaoszczędzić 400 milionów złotych.

Oszczędzili na obwodnicy, wydadzą na drogi
(PAP/Grzegorz Jakubowski)
bETMSBHF

Około 400 milionów złotych, które zaoszczędzono w przetargu na obwodnicę Augustowa, trafi na modernizację dróg w Podlaskiem, powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk podczas otwarcia obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku na drodze krajowej nr 19.

Oddana inwestycja odciąży Wasilków z ruchu tranzytowego tirów jadących do tej pory przez środek miasta do granicy z Białorusią. Wiele środowisk w Podlaskiem walczy, by z listy rezerwowej na główną w przyjętym w styczniu rządowym programie budowy dróg na najbliższe lata powróciły modernizacje dwóch odcinków drogi S8 Białystok-Warszawa.

Grabarczyk zapowiedział, że jeżeli będą oszczędności w przetargach, to pieniądze zostaną wykorzystane na inwestycje także w Podlaskiem. Przypomniał, że w programie zapisano na inwestycje w kraju 82,8 miliardów złotych._ - To fortuna. My wykorzystamy te środki na budowę dróg, na modernizację polskiej infrastruktury, wykorzystamy na budowę dróg także tu na Podlasiu _ - mówił Grabarczyk.

bETMSBHH

[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t86455.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grabarczyk;nie;wypiera;sie;znajomych;i;ich;broni,115,0,760691.html) Grabarczyk nie wypiera się znajomych i ich broni
Minister poinformował, że rozstrzygnięty w ubiegłym tygodniu przetarg na projekt i budowę obwodnicy Augustowa w Podlaskiem przyniósł około 400 milionów złotych oszczędności. _ - Będziemy rozstrzygali kolejne przetargi. Moim życzeniem będzie, aby te środki zostały zainwestowane tu na Podlasiu, tu, gdzie pojawiły się oszczędności _ - dodał.

Minister infrastruktury powiedział też, że nie są wstrzymywane prace przygotowawcze do modernizacji dwóch odcinków S8 (od Jeżewa do obwodnicy Zambrowa i od obwodnicy Zambrowa do granicy województwa), wręcz zachęcał do ich przyspieszenia. Jego zdaniem, jeśli będą oszczędności, ruszy realizacja _ przynajmniej części tej trasy _.

Cały podlaski odcinek drogi S8 z Białegostoku w stronę Warszawy ma około 80 kilometrów; trwa budowa 24 kilometrów odcinka Białystok - Jeżewo oraz 11 kilometrów obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa.

bETMSBHN

Grabarczyk podziękował za starania, które - jak mówił - uratowały środowisko naturalne w sąsiedztwie tej drogi. Budowa obwodnicy była przerwana w związku z protestami ekologów, którzy nie zgadzali się na przebieg jej fragmentów przez obszary Natura 2000. Zastrzeżenia miała też Komisja Europejska. Budowa obwodnicy Wasilkowa trwała z długą przerwą cztery lata. Przed rokiem prace wznowiono, inwestycja została dokończona.

Obwodnica Wasilkowa, czyli 5 kilometrów drogi Święta Woda-Sochonie, kosztowała 125 milionów złotych - przypomniał dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jerzy Doroszkiewicz. Na obwodnicy powstało osiem obiektów inżynieryjnych (pięć wiaduktów, tunel i dwa mosty nad rzekami Czarna i Panerka) oraz 2,5 kilometrów ekranów akustycznych. Inwestycja została sfinansowana z budżetu państwa i Krajowego Funduszu Drogowego.

Burmistrz Wasilkowa Antoni Pełkowski mówił, że na tę inwestycję mieszkańcy miasta czekali około 20 lat. Podkreślił, że w znacznym stopniu przyczyni się ona do poprawy bezpieczeństwa, ale jest także szansą na rozwój gminy. Dodał, że gmina przygotowała przy tej drodze tereny dla inwestorów, zamierza też przygotować kolejne. _ - Ta droga przyciąga przedsiębiorców _ - powiedział Pełkowski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t124010.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/chocholowski;szybko;autem;i;koleja;wystarczy;jeden;dekret,200,0,751560.html) Chochołowski: Szybko autem i koleją? Wystarczy jeden dekret! Słuszną linię ma nasza władza, dała nam szansę na szybkie podróżowanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t45469.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zwolinski;dzieki;wyborom;mamy;bezplatne;obwodnice,61,0,636989.html) Zwoliński: Dzięki wyborom mamy bezpłatne obwodnice
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t124018.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/szygulski;budowane;autostrady;nie;bronia;grabarczyka,46,0,748846.html) Szygulski: Budowane autostrady nie bronią Grabarczyka Na miejscu Donalda Tuska odwołałbym ministra. Póki na kolei jest co ratować.
bETMSBIi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)