Notowania

faktury vat
13.03.2014 07:18

Oszustwa podatkowe. Handel fikcyjnymi fakturami kwitnie

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na fałszerstwo, tłumaczą się zbyt wysokimi podatkami. Są bezkarni?

Podziel się
Dodaj komentarz
(peepo/iStockphoto)

Pomimo starań fiskusa, kwitnie handel fikcyjnymi fakturami. W prasie i internecie nie brakuje ogłoszeń dotyczących sprzedaży fałszywych rachunków. Kupują je firmy, które odliczają takie faktury od przychodów, dzięki czemu płacą znacznie niższe podatki.

Doradca podatkowy z firmy Accreo Magdalena Jaworska powiedziała, że handel fikcyjnymi fakturami to przestępstwo, za które grożą kary finansowe oraz pozbawienia wolności.

- _ Jest to oczywiście proceder nielegalny, mamy szeroki katalog konsekwencji: od typowo podatkowych, jak zaległość podatkowa i odsetki za zwłokę, po odpowiedzialność osobistą na gruncie kodeksu karnego i skarbowego _- mówi Jaworska.

Ekspert podkreśla, że w obrocie fałszywymi fakturami można dostrzec pewne prawidłowości.

- _ Są kategorie usług, które można ubrać w puste faktury. Usługi doradcze, marketingowe, badania rynku, usługi transportowe. Z tego typu narzędzi korzystają głównie branża paliwowa i budowlana _- mówi.

Tego typu oszustwa często są wykorzystywane przy wprowadzaniu do obrotu tak zwanych _ lewych _ towarów, czyli produktów podrabianych.

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na fałszerstwo, tłumaczą się zbyt wysokimi podatkami. Często mają też nadzieję, że nielegalny proceder nie zostanie wykryty. Magdalena Jaworska podkreśla jednak, że nieuczciwi biznesmeni coraz częściej są ujawniani i karani.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz, czego sprzedawca nie może teraz odmówić Kupujesz w internecie lub w sklepie tradycyjnym? Masz nowe prawo.
Wyjaśniamy wątpliwości w nowym prawie podatkowym Zobacz, jak dostosować się do zmian, by nie mieć kłopotów z fiskusem.
Oto nowy termin na zapłatę podatku Nie chcesz mieć zaległości wobec fiskusa? Zobacz, co się zmieniło.

Jest to oczywiście proceder nielegalny, mamy szeroki katalog konsekwencji: od typowo podatkowych, jak zaległość podatkowa i odsetki za zwłokę, po odpowiedzialność osobistą na gruncie kodeksu karnego i skarbowego.

Tagi: faktury vat, faktury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz