Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oto trzecia część "Naszego elementarza"

0
Podziel się:

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało w internecie kolejną część
bezpłatnego podręcznika dla pierwszoklasistów.

Oto trzecia część "Naszego elementarza"
(PAP/Radek Pietruszka)

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało w internecie trzecią część bezpłatnego podręcznika dla pierwszoklasistów _ Nasz elementarz _. Konsultacje społeczne tej części potrwają do 20 sierpnia - poinformował resort edukacji na swojej stronie internetowej.

Podobnie jak pierwsza i druga część _ Naszego elementarza _ trzecia jest dostępna na stronie: http://www.naszelementarz.men.gov.pl/ Tak jak w przypadku tamtych części każdy zainteresowany może przesłać do MEN swoją opinię na jej temat wykorzystując formularz elektroniczny również umieszczony na stronie resortu.

Z pierwszej części podręcznika uczniowie mają korzystać przez wrzesień, październik i listopad, z drugiej przez - grudzień, styczeń i luty, a z trzeciej w marcu i kwietniu; stąd jej podtytuł _ wiosna _.

_ W trzeciej części - podobnie jak w dwóch poprzednich - dzieci odnajdą znajome osoby: koleżanki i kolegów poznanych w poprzednich odsłonach Naszego elementarza. Znów będą czytać, liczyć, badać, dociekać, a książkowi przyjaciele pomogą im zrozumieć otaczający świat _ - mówi, cytowana w komunikacie, główna autorka podręcznika Maria Lorek.

Współautorkami trzeciej części _ Naszego elementarza _ są: Lidia Wollman, która odpowiada za część poświęconą edukacji przyrodniczej i Barbara Ochmańska -odpowiedzialna za część matematyczną.

W trzeciej części podręcznika znajdują się treści z zakresu: języka polskiego, matematyki, przyrody i wiedzy społecznej. W tej części uczniowie poznają m.in. liczby: 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 oraz nowe litery, zmiękczenia i dwuznaki: f, h, ń, ś, ć, ź, ż, rz, sz, cz, dz, dź, dż, ch.

Trzecią część podręcznika, podobnie jak pierwszą i drugą - ma wydrukować Centrum Usług Wspólnych, które jest instytucją gospodarki budżetowej podległą Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przygotowywany na zlecenie MEN darmowy podręcznik będzie się składał z czterech części. Uczniowie będą z nich korzystać kolejno przez: z pierwszej części (jesień) - przez trzy pierwsze miesiące roku szkolnego, drugiej części (zima) - trzy kolejne miesiące, trzeciej (wiosna) - dwa miesiące, czwartej (lato) - dwa ostatnie miesiące roku szkolnego.

Resort edukacji poinformował, że ostatnia, czwarta część elementarza opublikowana zostanie w internecie jeszcze w trakcie wakacji. Pierwsza zaś, wydrukowana już część podręcznika, jest dystrybuowana do szkół za pośrednictwem kuratoriów oświaty. Do wszystkich placówek ma dotrzeć najpóźniej do 22 sierpnia. Kolejne - trafiać będą sukcesywnie, odpowiednio wcześniej, przed rozpoczęciem pracy z kolejnymi częściami.

Do każdej części _ Naszego elementarza _ przygotowywany jest też _ Poradnik dla nauczyciela klasy pierwszej szkoły podstawowej _. Od czerwca w internecie dostępny jest poradnik do pierwszej części podręcznika. Zawiera on propozycje tygodniowych planów pracy, scenariusze zajęć oraz przykładowe karty pracy - gotowe do wykorzystania w miarę potrzeb konkretnych nauczycieli i ich uczniów.

_ Nasz elementarz _, obok wersji standardowej, ma także adaptacje dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych; są cztery wersje adaptacji - dla dzieci niewidomych, niesłyszących i z innymi dysfunkcjami. Chodzi o uczniów mających trudności w uczeniu się lub komunikowaniu się, w tym niesłyszących i słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym, autyzmem i afazją.

Zgodnie z majową nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uczniowie, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasie szkoły podstawowej, dostaną darmowe podręczniki. Książki te staną się własnością szkoły, mają służyć co najmniej trzem rocznikom.

Nauczyciele będą mogli skorzystać z innego podręcznika niż rządowy _ Nasz elementarz _ pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje organ prowadzący szkołę (w przypadku większości szkół publicznych jest to gmina). Szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców, by kupili podręczniki sami.

Jak poinformował w środę premier Donald Tusk _ Nasz elementarz _ zamówiło ponad 97 proc. wszystkich szkół podstawowych w całej Polsce, w tym ponad 99 procent szkół publicznych.

We wrześniu do I klas szkół podstawowych razem z siedmiolatkami pójdą obowiązkowo wszystkie dzieci sześcioletnie urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w 2015 r. wraz z całym rocznikiem dzieci sześcioletnich, urodzonych w 2009 r.

Z danych zebranych przez MEN przy okazji zbierania zamówień na podręczniki wynika, że w I klasach będzie ponad 522 tysięcy uczniów.

Wczoraj rozpoczęła się dystrybucja pierwszej części podręcznika „Nasz elementarz" w wersji standardowej. Najpóźniej do 22 sierpnia br. do szkół powinny dotrzeć zamówione egzemplarze. Po dostarczeniu przesyłki jej dostawca odnotuje ten fakt w aplikacji internetowej, przygotowanej do obsługi procesu dystrybucji. Następnie Państwo, po zalogowaniu do aplikacji, za pomocą której składaliście zamówienie, powinniście potwierdzić odbiór podręczników, wskazując liczbę otrzymanych egzemplarzy.

Szkoły, które ze względu na zwiększenie się liczby uczniów po złożeniu zamówienia nie otrzymają wystarczającej liczby podręczników, będą mogły ubiegać się o egzemplarze z rezerwy, którą dysponują kuratorzy oświaty. Począwszy od 11 sierpnia od godz. 11.00 placówki, które potwierdziły odbiór podręczników, będą mogły za pomocą tej samej aplikacji złożyć dodatkowe zamówienie.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)