Notowania

ochrona środowiska
01.04.2014 19:54

Otrzymali 2,3 mln zł dotacji na modernizację oczyszczalni ścieków

Modernizacja zakładu była konieczna, aby Twardogóra mogła spełnić unijne prawo dotyczące oczyszczania ścieków komunalnych i uniknąć płacenia kar.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eutrophication&hypoxia/CC/flickr)

Ochrona środowiska w Dolinie Baryczy to główny cel przebudowy oczyszczalni ścieków w Twardogórze. Samorządowcy otrzymali na ten cel 2,3 mln zł unijnej dotacji oraz 1,8 mln zł pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Jak powiedział rzecznik WFOŚiGW Robert Borkacki, umowa w sprawie dotacji ma się przyczynić do zakończenia prac przy modernizacji oczyszczalni, która rozpoczęła się w 2012 r. Obecnie trwa jej rozruch. Zakończenie inwestycji zaplanowano na czerwiec 2014 roku. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 5,6 mln zł.

Modernizacja zakładu była konieczna, aby Twardogóra mogła spełnić unijną dyrektywę dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych i uniknąć płacenia kar. Zgodnie z unijnymi przepisami 100 procent mieszkańców aglomeracji musi do 2015 roku korzystać z sieci kanalizacyjnych. Obecne w Twardogórze do sieci jest przyłączonych 82 procent mieszkańców. Z oczyszczalni skorzysta około 12 tys. osób.

_ - Przebudowa oczyszczalni ograniczy także ścieki, które trafiają do potoku Skorynia. Z kolei jego wody wpływają na czystość Stawów Milickich w Dolinie Baryczy. Stawy te są rezerwatem ptactwa wodnego i błotnego. Ornitolodzy szacują, że występuje tu blisko 300 gatunków ptaków. Ponad połowa z nich ma tu swoje tereny lęgowe, m.in. żuraw, łabędź niemy, gęś gęgawa, orlik krzykliwy, bielik i kania ruda _ - powiedział Borkacki.

Dolina Baryczy jest terenem cennym przyrodniczo w skali europejskiej. Wyznaczono tu obszary sieci NATURA 2000 oraz Park Krajobrazowy i rezerwaty przyrody. Udzielone Twardogórze wsparcie unijne pochodzi z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ochrona środowiska, oczyszczalnia ścieków, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, dolnośląskie, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz