Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Otwarci igrzysk to "wizja ZSRR zbieżna z hołdem dla Putina"

0
Podziel się:

Podczas dzisiejszej uroczystości otwarcia 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi publiczność zgromadzona na stadionie Fiszt, a także miliony telewidzów na całym świecie, obejrzeli widowisko historyczne Sny o Rosji w reżyserii Konstantina Ernsta.

Otwarci igrzysk to "wizja ZSRR zbieżna z hołdem dla Putina"
(PAP/EPA)

Widowisko o historii Rosji w czasie ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Soczi ukazało nieprawdziwy obraz ZSRR - podkreślił prof. Wojciech Materski. _ To bardzo dziwna synteza historii ZSRR, ale zbieżna z hołdem dla Putina _ - dodał historyk.

Podczas dzisiejszej uroczystości otwarcia 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi publiczność zgromadzona na stadionie Fiszt, a także miliony telewidzów na całym świecie, obejrzeli widowisko historyczne _ Sny o Rosji _ w reżyserii Konstantina Ernsta.

Przedstawienie, podzielone na kilka części, było poświęcone historii Rosji od średniowiecza po XX wiek. Nawiązano m.in. do okresu panowania Piotra I, epoki wojen napoleońskich, przewrotu bolszewickiego z 1917 r., a także czasów ZSRR.

Według znawcy dziejów ZSRR prof. Wojciecha Materskiego z Instytutu Studiów Politycznych PAN, spektakl _ Sny o Rosji _, mimo że cechujący się wysokimi walorami artystycznymi, przedstawił jednostronną wizję historii.

_ - Zwraca uwagę sposób, w jaki Rosjanie selektywnie podeszli do historii. Ernst wyraźnie postawił na wizyjność, ale niesie ona za sobą zakłamanie. Ani ta Ruś starożytna nie była taka piękna, ani Piotr I nie był taki wielki, bo był despotą i okrutnikiem _ - mówił Materski.

Jak dodał, choć spektakl doskonale ukazał takie nurty w rosyjskiej sztuce jak m.in. konstruktywizm czy suprematyzm, zabrakło w nim wyjaśnienia, że bolszewicy szybko uznali je za sztukę zdegenerowaną. Historyk był zaskoczony również faktem, że w widowisku zabrakło odwołań do czasów II wojny światowej.

Największe zastrzeżenia badacza wzbudził jednak sposób przedstawienia przez Rosjan historii Związku Radzieckiego po 1945 r. - jako państwa _ roztańczonego, barwnego, wspaniałego, bez żadnych szarych odcieni _.

_ - Pokazanie ZSRR jako państwa industrialnego, w którym kolorowo ubrana młodzież hasa po ulicach, a potężny policjant zapewnia im bezpieczeństwo - to bardzo dziwna synteza historii ZSRR, ale zbieżna z hołdem dla Putina _ - wyjaśnił Materski, dodając, że z przedstawienia nie wynika, że ZSRR był państwem totalitarnym.

Badacz zwrócił uwagę, że w czasie widowiska ukazano komunistyczną symbolikę - sierp i młot, w jego opinii nie miała ona jednak na celu narzucania ideologii, a _ ilustrację prezentowanych wydarzeń historycznych _.

Odnosząc się sposobu przedstawienia dziejów ZSRR w czasie widowiska historyk przypomniał słowa Putina, który powiedział, że _ największą tragedią XX wieku był rozpad ZSRR _.

Według Materskiego, nostalgia Putina za ZSRR wynika z faktu, że rosyjski prezydent tęskni za dawną potęgą swojej ojczyzny, która od lat 90. XX w. utraciła miano supermocarstwa. _ To nostalgia imperialna, nie ideologiczna czy klasowa _ - wyjaśnił Materski. Zwrócił uwagę na częste eksponowanie Putina w transmisji telewizyjnej z ceremonii otwarcia igrzysk w Soczi. _ - Putin symbolizuje Rosję, to są jego igrzyska, on je wymyślił _ - zaznaczył badacz.

W jego ocenie, sposób, w jaki podczas piątkowej ceremonii przedstawiono Rosję, przysłonił olimpijską ideę ducha sportu. - _ Rosjanie zrobili z tego wszystkiego jedno wielkie święto swojego państwa, a nie sportu _ - podsumował badacz.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)