Notowania

ceny warzyw i owoców
28.07.2013 10:01

Owoce tańsze, ale warzywa podrożały

Eksperci przewidują jednak, że warzyw ze zbiorów jesiennych będzie więcej, a przez to cena będzie niższa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Elenarostunova/Dreamstime)

Krajowe owoce są tańsze niż rok temu, warzywa gruntowe droższe. Tak wynika z danych Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.

I tak na przykład cena krajowych moreli jest o połowę niższa w porównaniu z cenami sprzed roku - średnio za owoce te trzeba płacić od 2,5 do 5 złotych.

Tańsze są też śliwki - w hurcie sprzedawane są od 2,30 zł za kilogram do 6 złotych - w zależności od gatunku. Za wczesne jabłka, czyli popularne papierówki też trzeba płacić mniej niż przed rokiem. Z danych Rynku wynika poza tym, że w ostatnim tygodniu znacząco staniały borówki amerykańskie - do 12-16 zł za kilogram.

Kończą się maliny letnie, czyli z głównego zbioru, stąd ceny idą lekko w górę. Nadal tanie są wiśnie.

Drogie za to są są kalafiory i kapusta, co jest związane z długą zima i licznymi podtopienia na początku okresu wegetacji. Za kapustę trzeba płacić 2 razy drożej, a za kalafiory o 75 procent więcej niż w lipcu 2012 roku.

Eksperci przewidują jednak, że warzyw tych ze zbiorów jesiennych będzie więcej, a przez to cena będzie niższa. Droższa niż przed rokiem jest też cebula. Tanieje za to marchew oraz papryka krajowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Warzywa i owoce na receptę? Dwa szpitale z Nowego Jorku przystępują do programu pozwalającego lekarzom przepisywać pacjentom z grupy wysokiego ryzyka otyłością warzywa i owoce.
Ziemia w Polsce droga jak na Zachodzie? Zobacz co nas czeka Za dalszym wzrostem cen ziemi rolnej w Polsce przemawia wiele czynników. Oto opinie ekspertów.
Tagi: ceny warzyw i owoców, owoce, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz