Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pacjenci nie zapłacą mniej za leki

0
Podziel się:

Firmy farmaceutyczne twierdzą, że pacjenci nie zapłacą mniej za leki po wprowadzeniu nowych list refundacyjnych. Na nowych listach skorzystają natomiast Kasy Chorych.
Firmy farmaceutyczne i Izba Gospodarcza "Farmacja Polska" zaskarżą do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenie ministra zdrowia, dotyczące tak zwanych limitów dopłat, czyli poziomu refundacji leków przez Kasy Chorych.

Firmy farmaceutyczne twierdzą, że pacjenci nie zapłacą mniej za leki po wprowadzeniu nowych list refundacyjnych. Na nowych listach skorzystają natomiast Kasy Chorych.
Firmy farmaceutyczne i Izba Gospodarcza "Farmacja Polska" zaskarżą do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenie ministra zdrowia, dotyczące tak zwanych limitów dopłat, czyli poziomu refundacji leków przez Kasy Chorych. Stosowanie tych limitów jest, ich zdaniem, niezgodne z prawem.
Przedstawiciele firm farmaceutycznych w Polsce i izba gospodarcza przeprowadziły symulację kosztów leków. Nowe listy leków refundowanych weszły w życie przed tygodniem. Przez ten czas firmy farmaceutyczne na podstawie nowych cen leków i poziomu refundacji dokonały analizy kosztów, które będą ponosili pacjenci i Kasy Chorych. Z analizy wynika, że średnia odpłatność, ponoszona przez pacjenta, nie zmieni się, mimo że producenci obniżyli ceny leków. Natomiast Kasy Chorych zaoszczędzą w tym roku na refundacji 800 milionów złotych. Przy analizie uwzględniono to, że lekarze będą zapisywać leki, których ceny są korzystne dla pacjentów. Według wyliczeń ministra zdrowia, pacjenci mieli płacić o 20 procent mniej, a Kasy Chorych miały zarobić 900 milionów złotych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)