Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pacjenci skarżą się do RPO w sprawie recept

0
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że należy jak najszybciej wprowadzić w całym kraju elektroniczne karty ubezpieczenia zdrowotnego.

Pacjenci skarżą się do RPO w sprawie recept
(msz.gov.pl)

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że należy jak najszybciej wprowadzić w całym kraju elektroniczne karty ubezpieczenia zdrowotnego. W jej ocenie, rozwiąże to problemy z ocenianiem czy pacjent jest ubezpieczony i jaka refundacja leków mu przysługuje.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich napływają skargi pacjentów, którzy nie mogą korzystać ze swoich uprawnień zdrowotnych z powodu zamieszania wokół ustawy refundacyjnej. - _ Nie mamy jeszcze dokładnych statystyk, ale takich przypadków jest coraz więcej _ - powiedziała profesor Lipowicz.

POSŁUCHAJ CO MÓWI PROFESOR IRENA LIPOWICZ:

Obecną sytuację profesor ocenia jako katastrofę wynikającą z wieloletniego zaniedbania. Jej zdaniem, rozwiązaniem problemu byłoby wprowadzenie elektronicznych kart ubezpieczenia zdrowotnego. - S_ koro od 1999 roku obowiązują na Śląsku i sprawdziły się, powinny być już dawno wprowadzone w całym kraju _- uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

POSŁUCHAJ CO DALEJ MÓWI PROFESOR IRENA LIPOWICZ:

Jej zdaniem niezwłocznie powinny zostać także wydane wiążące prawnie akty, dotyczące refundacji leków z recept opatrzonych pieczątkami _ Refundacja do uznania NFZ _.

POSŁUCHAJ CO JESZCZE MÓWI PROFESOR LIPOWICZ:

Od nowego roku wielu lekarzy wystawia ubezpieczonym pacjentom recepty ze stuprocentową odpłatnością, lekarze przystawiają też na receptach pieczątki _ Refundacja do uznania NFZ _. Mimo ze Fundusz i ministerstwo zdrowia zapewniają, że takie pieczątki nie stanowią podstawy do odmowy refundacji, aptekarze często odmawiają wydania na nie leków ze zniżką.

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że osoby odpowiedzialne za obecną sytuację w ochronie zdrowia powinny ponieść konsekwencje.

Czytaj więcej o zamieszaniu z refundacją leków
NFZ umywa ręce. Zobacz, jakie masz prawa Pacjent kupując leki refundowane może liczyć na szczęście albo na litościwe serce aptekarza. Money.pl sprawdził, jakie mamy prawa.
Ich protest odczujemy w pełni dopiero jutro Protest pieczątkowy będzie bardziej dostrzegalny od jutra, gdyż 1 stycznia pracują tylko lekarze przyjmujący pacjentów w ramach świątecznej opieki medycznej i szpitalnej.
Ci lekarze zdecydowali, będzie bojkot Kilkanaście tysięcy lekarzy zamierza stawiać na receptach pieczątki - _ Refundacja leku do decyzji NFZ _. Pozostali jeszcze się wahają. Co to oznacza dla chorych?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)