Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pakiet antykryzysowy. Jest wstępne porozumienie

0
Podziel się:

Priorytet mają te punkty pakietu, dotyczące zagrożonych miejsc pracy.

Pakiet antykryzysowy. Jest wstępne porozumienie
(PAP/EPA)

aktualizacja: 14:40

PremierDonald Tuskpowiedział, że jest wstępne porozumienie z pracodawcami i związkami zawodowymi w sprawie tak zwanego pakietu antykryzysowego. Szef rządu wziął udział w posiedzeniu Komisji Trójstronnej w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego _ Dialog _. Jak zapewnił, uczestnicy rozmów osiągnęli poważny postęp w negocjacjach. Wyjaśnił, że partnerzy dialogu zgodzili się, iż punkty pakietu, dotyczące zagrożonych miejsc pracy zostaną zrealizowane jak najszybciej.

Szef rządu zaznaczył, że pierwszych projektów można spodziewać się w najbliższych miesiącach. 13 punktów dotyczy zmian w prawie pracy, podpisanych przez związki i pracodawców.

Premier Donald Tusk mówił między innymi, że pieniądze na płatne urlopy postojowe zostaną zagwarantowane do końca przyszłego roku. Drugim najważniejszym punktem negocjacji była rządowa propozycja wprowadzenia elastycznego rozliczania czasu pracy.

_ - Jest zgoda wszystkich partnerów dialogu, że niektóre punkty będziemy w stanie wspólnie szybko przeprowadzić. Szczególnie te które dotyczą bezpośrednio zagrożonych miejsc pracy. To na czym nam bardzo zależy i co już jest dobrze przygotowane to m.in. płatny urlop postojowy, który może być skutecznym lekarstwem na zwolnienia grupowe, czy uelastycznienie obliczania czasu pracy _ - stwierdził premier.

Donald Tusk zapewnił partnerów, że rząd jest wstanie zapewnić finansowanie tego projektu. _ - Wyliczyliśmy, że z całą pewnością na płatne urlopy postojowe tych środków które są na koncie funduszu starczy do końca 2010 roku. Jeśli będzie potrzeba, jeśli znajdą się inne możliwości będziemy to przedłużać _ - zapewnił premier.

Ponieważ środki Fundusz Gwarantowanych Pracowniczych są wystarczające, rząd nie zamierza zwiększać składki płaconej przez pracodawców na ten cel. Premier uważa, że realne jest wprowadzenie tego mechanizmu już po wakacjach.

Związkowcy nie mogą na razie liczyć na zniesienie ustawy kominowej oraz podnoszenie płacy minimalnej. _ - Do końca roku zobowiązujemy się przygotować projekty dotyczące ścieżki dojścia płacy minimalnej do 50 proc. przeciętnej oraz ograniczenia lub zniesienia kominówki _ - oświadczył Donald Tusk.

Raport Money.pl
*Kryzysowe plany rządu. Wciąż na papierze * Money.pl sprawdza, na jakim etapie są prace nad projektami, które mają złagodzić skutki spowolnienia gospodarczego. Czytaj w Money.pl

Zadowoleni z efektów rozmów są partnerzy społeczni. _ - W wielu punktach znaleźliśmy wspólne porozumienie. Ustaliliśmy ponad wszystko, że pracujemy nad całym pakietem _ - stwierdził Jan Guz, przewodniczący OPZZ. Również Janusz Śniadek, szef NSZZ _ Solidarność _ przyznał, że jest chęć porozumienia.

Jednocześnie związki zawodowe zobowiązały się, że przekazane przez rząd projekty będą starały się jak najszybciej opiniować. _ Do końca maja dostajemy ustawowe projekty rozwiązań we wszystkich 13 punktach, no z wyjątkiem tych dwóch o które pan premier wnioskował, że będą przedstawione do końca roku _ - stwierdził Janusz Śniadek.
Jan Guz przyznał, że strona społeczna chciałaby, żeby projekty trafiły do Sejmu jeszcze przed wakacjami.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)