Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jolanta fedak
24.08.2009 15:00

Pakiet antykryzysowy już działa. Fedak: Akurat na czas

Ustawa wprowadza m.in. elastyczny czas pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

*Rozwiązania przewidziane w ustawie wprowadzono na dwa lata, czyli do 2011 roku. Jednak Ministerstwo Pracy nie wyklucza, że jeżeli będą one działały dobrze, to zostaną wprowadzone na stałe do kodeksu pracy. *

Od dwóch dni działa tzw. pakiet antykryzysowy. Czyli ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Opozycja i przedsiębiorcy krytykowali rząd za opieszałość, ale według minister pracyJolanty Fedakpakiet wchodzi w życie_ akurat na czas _.

Ustawa pozwala przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w przejściowych trudnościach finansowych skorzystać z pomocy finansowej. Może on liczyć m.in. na dopłaty do wynagrodzenia pracownika podczas przestojów lub obniżenia wymiaru czasu pracy.

Dopłaty mogą wynieść do 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych w pierwszym przypadku lub do 70 proc. wysokości zasiłku w przypadku obniżenia wymiaru czassu pracy.

POSŁUCHAJ MINISTER FEDAK:

Pomoc jest obwarowana warunkami. -_ Przedsiębiorca nie powinien zalegać ze składkami, czyli tzw. państwowymi daninami _ - mówi Fedak.

Środki na dopłaty pochodzić będą z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.Rząd na tą pomoc przeznaczył 1,5 mld złotych. - _ Ustawa obejmuje wszystkich przedsiębiorców. Każdy podmiot który zatrudnia pracowników może z takich świadczeń skorzystać _ - mówi minister pracy.

Oprócz dopłat dla firm w trudnej sytuacji finansowej ustawa przewiduje również inne ułatwienia. Możliwe będzie wydłużenie rozliczenia czasu pracy do 12 miesięcy.

Pracodawcy będą mogli wprowadzić również indywidualny rozkład czasu pracy pracowników. _ - Takim rozwiązaniem objęci mogą być również pracownicy, którzy wychowują dzieci do lat czternastu _ - mówi Fedak.

Aby ułatwić pracodawcom dostęp do pomocy przewidzianej w ustawie Ministerstwo Pracy przygotowało specjalną instrukcję. Będzie ją można znaleźć w biurach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych albo na stronie internetowej ministerstwa.

Tagi: jolanta fedak, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz