Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pakiet antykryzysowy już działa. Fedak: Akurat na czas

0
Podziel się:

Ustawa wprowadza m.in. elastyczny czas pracy.

Pakiet antykryzysowy już działa. Fedak: Akurat na czas
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Rozwiązania przewidziane w ustawie wprowadzono na dwa lata, czyli do 2011 roku. Jednak Ministerstwo Pracy nie wyklucza, że jeżeli będą one działały dobrze, to zostaną wprowadzone na stałe do kodeksu pracy.

Od dwóch dni działa tzw. pakiet antykryzysowy. Czyli ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Opozycja i przedsiębiorcy krytykowali rząd za opieszałość, ale według minister pracyJolanty Fedakpakiet wchodzi w życie_ akurat na czas _.

Ustawa pozwala przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w przejściowych trudnościach finansowych skorzystać z pomocy finansowej. Może on liczyć m.in. na dopłaty do wynagrodzenia pracownika podczas przestojów lub obniżenia wymiaru czasu pracy.

Dopłaty mogą wynieść do 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych w pierwszym przypadku lub do 70 proc. wysokości zasiłku w przypadku obniżenia wymiaru czassu pracy.

POSŁUCHAJ MINISTER FEDAK:

Pomoc jest obwarowana warunkami. -_ Przedsiębiorca nie powinien zalegać ze składkami, czyli tzw. państwowymi daninami _ - mówi Fedak.

Środki na dopłaty pochodzić będą z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.Rząd na tą pomoc przeznaczył 1,5 mld złotych. - _ Ustawa obejmuje wszystkich przedsiębiorców. Każdy podmiot który zatrudnia pracowników może z takich świadczeń skorzystać _ - mówi minister pracy.

Oprócz dopłat dla firm w trudnej sytuacji finansowej ustawa przewiduje również inne ułatwienia. Możliwe będzie wydłużenie rozliczenia czasu pracy do 12 miesięcy.

Pracodawcy będą mogli wprowadzić również indywidualny rozkład czasu pracy pracowników. _ - Takim rozwiązaniem objęci mogą być również pracownicy, którzy wychowują dzieci do lat czternastu _ - mówi Fedak.

Aby ułatwić pracodawcom dostęp do pomocy przewidzianej w ustawie Ministerstwo Pracy przygotowało specjalną instrukcję. Będzie ją można znaleźć w biurach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych albo na stronie internetowej ministerstwa.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)