Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakiet klimatyczny - naciskają na Polskę

0
Podziel się:

Unijni politycy i ekolodzy apelują do Polski, by dołączyła do walki ze zmianami klimatycznymi.

Pakiet klimatyczny - naciskają na Polskę
(Vickifrance/Dreamstime)

Rzecznik Komisji Europejskiej oraz Greenpeace zaapelowały do Polski, by dołączyła do innych państw Unii, w walce ze zmianami klimatycznymi. Dziś posiedzenie unijnych ministrów w tej sprawie, na którym mimo tych zachęt, szef naszego resortu powie stanowcze nie.

- _ Mamy nadzieję, że Polska dołączy do innych krajów, by efektywnie zwalczać problemy zmian klimatycznych _ - powiedział wczoraj w Brukseli rzecznik komisarz ds. klimatu Isaac Valero-Ladron. To była jego odpowiedź na groźbę zablokowania przez Polskę deklaracji o ambicjach UE w redukcji emisji CO2 do 2050 r.

Polska nie chce zaostrzania sankcji za emisję CO2 ponieważ nasza energetyka i gospodarka oparta są na węglu. Według wyliczeń Krajowej Izby Gospodarczej koszty, które poniesiemy Polska w związku z wprowadzeniem nowych, ostrzejszych zasad pakietu klimatycznego, to między 15 a 18 miliardów złotych od roku 2020 do 44-52 miliardów zł od roku 2030. Według ekspertów Izby takie wydatki mogą zahamować nasz rozwój gospodarczy.

Dlatego właśnie polskie stanowisko jest jednoznaczne. - _ UE nie powinna wyznaczać nowych celów redukcji emisji CO2 po 2020 r. przed zakończeniem globalnych negocjacji klimatycznych, co może nastąpić w 2015 r. _ - uważa minister środowiska Marcin Korolec. Prawdopodobne jest więc, że Polska zawetuje pomysł nowych celów.

W odpowiedzi na polskie stanowisko Greenpeace napisał, że UE potrzebuje kroków milowych w redukcji emisji CO2 do 2030 i 2040 r., jak również szczegółowej polityki osiągnięcia klimatycznego celu w 2030 r., nakreślonej przez Komisję Europejską.

_ - Polska, chociaż jest osamotniona, grozi zawetowaniem tych dwóch kroków _ - krytykuje organizacja. Ich zdaniem konieczny jest też ratunek dla _ kulejącego _ rynku handlu emisjami w UE. _ - Zdecydowanie działanie na rzecz klimatu oraz odnowiony rynek CO2 pomoże Europie odejść od importu drogich paliw kopalnych, który kosztuje unijną gospodarkę ponad miliard euro dziennie _ - zaapelowali.

Rzecznik KE odmówił natomiast spekulacji, co stanie się, jeśli Polska rzeczywiście zawetuje dziś deklarację UE ws. zwalczania zmian klimatycznych do 2030 r. _ Trzeba czekać i zobaczymy, jakie są scenariusze i możliwości w naszej dyspozycji _ - powiedział. Potwierdził, że oczywiście Polska ma prawo zablokować przyjęcie deklaracji.

Czytaj więcej o ograniczeniach emisji CO2
Unijna strategia zrujnuje polskie firmy Polityka klimatyczna Unii Europejskiej, to dla przemysłu gigantyczne koszty. Ujawnili ich wysokość.
Stracimy 22 mld złotych. Co na to rząd? Krajowa Izba Gospodarcza apeluje do rządu, by sprzeciwiał się próbom zaostrzenia niekorzystnych dla Polski przepisów.
Nie odpuszczają Polsce w sprawie CO2 Parlament Europejski ponownie wyjdzie z inicjatywą rezolucji w sprawie 30 procentowej redukcji emisji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)