Notowania

pakiet klimatyczny
09.08.2012 16:58

Pakiet klimatyczny - Solidarność będzie zbierać podpisy za zawieszeniem

Aby przedsięwzięcie się powiodło, w ciągu 12 miesięcy od rejestracji wniosku trzeba zebrać co najmniej milion podpisów w minimum siedmiu krajach UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ayla87 /sxc.hu)

Komisja Europejska zarejestrowała wniosek o przeprowadzenie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (KIO) w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego - podała śląsko-dąbrowska Solidarność, która domaga się zawieszenia pakietu.

- _ To świetna wiadomość, teraz ruszamy ze zbiórką podpisów _ - powiedział szef śląsko-dąbrowskiej _ S _ Dominik Kolorz.

Rzecznik KE ds. instytucjonalnych Antonio Gravili potwierdził, że KE zarejestrowała wczoraj (8 sierpnia) inicjatywę obywatelską w sprawie pakietu klimatycznego. Fakt rejestracji znaczy na razie tylko tyle, że jej inicjatorzy spełnili _ minimalne prawne kryteria _ inicjatywy obywatelskiej.

Aby przedsięwzięcie się powiodło, w ciągu 12 miesięcy od daty rejestracji wniosku trzeba zebrać co najmniej milion podpisów w minimum siedmiu krajach Unii Europejskiej. - _ Oczywiście liczymy, że uda nam się zgromadzić tych podpisów znacznie więcej. Już nie raz udowodniliśmy, że w tego typu zbiórkach jesteśmy naprawdę nieźli. Musimy się zmobilizować, bo to ostatnia szansa, aby zablokować te bardzo szkodliwe rozwiązania _ - podkreślił Kolorz.

Obecnie w składzie domagającego się zawieszenia pakietu komitetu Polskę reprezentują przedstawiciele Solidarnej Polski, NSZZ _ Solidarność _ i OPZZ. Do przedsięwzięcia przyłączyli się też przedstawiciele Austrii, Czech, Danii, Grecji, Litwy i Wielkiej Brytanii oraz Rumunii. Prowadzone są rozmowy z partnerami z kilku innych państw. W kraju związkowcy zachęcają do tej inicjatywy różne środowiska polityczne i społeczne. W ocenie Kolorza, im większe będzie wsparcie dla tego przedsięwzięcia, tym większa szansa na jego powodzenie.

Celem inicjatorów jest zawieszenie unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, który ma zacząć obowiązywać od stycznia 2013 roku. Jak podkreślają związkowcy, pakiet uderzy przede wszystkim w najbiedniejsze kraje wspólnoty. Najdotkliwiej jego konsekwencje odczuje Polska, której energetyka w 95 proc. oparta jest na węglu kamiennym i brunatnym.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/155/m87195.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pakiet;klimatyczny;tematem;obrad;w;sejmie,95,0,1046111.html) *Minister nie chce "skansenu" w Polsce * Sejmowa komisja środowiska dyskutowała o ocenie polityki klimatyczno-energetycznej UE oraz o projekcie uchwały autorstwa prof. Jana Szyszki o rewizji tej polityki. - _ Według naszych badań wprowadzenie zasad pakietu w Polsce będzie oznaczać likwidację około 250 tys. miejsc pracy, głównie w przemyśle energochłonnym i głównie na Śląsku. Z kolei szacunki ekspertów z branży hutniczej mówią nawet o 500 tys. miejsc pracy _ - podkreślił Kolorz.

Według związkowców, jeśli pakiet wejdzie w życie, już za kilka miesięcy rachunki wszystkich Polaków za prąd wzrosną o 20 proc., a za ciepło o 30 proc. Wejście w życie pakietu oznacza również poważny spadek polskiego PKB.

Pomysłodawcą inicjatywy zarejestrowanej przez KE jest poseł Solidarnej Polski Ludwik Dorn. Akcję SP jako pierwsza poparła Solidarność. Politycy i związkowcy liczą, że do swoich racji uda im się przekonać europejskie władze.

Postanowienia dotyczące EIO, pozwalające na składanie masowych petycji, weszły w życie 1 kwietnia. Aby skorzystać z tego instrumentu, trzeba zebrać co najmniej milion podpisów w siedmiu krajach. Związkowcy przewidują, że z takim głosem KE musi się liczyć - przeprowadzić debatę i jeśli nie zamrozić, to przynajmniej bardzo głęboko zweryfikować założenia pakietu.

Pakiet ma wejść w życie w państwach UE w 2013 r. Zakłada 20-proc. redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności wykorzystania energii o 20 proc. oraz zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. - cele te mają być osiągnięte do roku 2020. Polska ma prawo do bezpłatnych uprawnień do emisji CO2, które jednak stopniowo będą redukowane i od 2020 r. również polskie elektrownie będą musiały kupować wszystkie uprawnienia do emisji na aukcjach.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS chce kolejnego referendum. To ważne Sejm rozpatrzył dziś wniosek PiS o przeprowadzenie referendum w sprawie renegocjacji pakietu energetyczno-klimatycznego UE.
Pakiet klimatyczny zaszkodzi Polsce. Bardziej W krótkim okresie można spodziewać się wzrostu kosztów produkcji w sektorach wysokoemisyjnych.
Minister tłumaczył weto Niemcom i Francuzom Rozmowa dotyczyła m.in. wzrostu gospodarczego i polskiego weta do pakietu klimatycznego UE.
Tagi: pakiet klimatyczny, solidarność, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz